Summer Camp
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Seara in gradina cu trandafiri

2 participan?i

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Mier Aug 19, 2009 10:29 am

Cant ultimele doua versuri si ma opresc zambitoare, privindu-l pe Kanon.
- Pai cant. Dar e o trupa necunoscuta. Dam reprezentatii in cluburi sau locuri unde suntem invitati.
Am mai dansat putin. Rochia zbura in valurile vantului si-al ploii. Simteam nevoia de a fi din nou copil.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Mier Aug 19, 2009 10:55 am

Hana asculta destul din melodia lui Jiro ca sa lege notele necesare pentru vioara. Se gandi ca ar fi dragut sa cante alaturi de ea, desi, probabil, nu era cel mai potrivit instrument. Se ridica incet ca sa nu fie observata si alerga pana la cabana, unde isi dusese ceva mai devreme vioara. Era uda leoarca si podele scartaiau sub talpa inalta a papucilor ei, dar nu se chinui prea mult sa patreze linistea. Se intoarse plina de energie, scoase grabita vioara din husa si zambi satisfacuta:
- Hei, Jiro... sper ca nu te superi daca ma alatur tie!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Mier Aug 19, 2009 12:55 pm

Amy era foarte adanncita in peisajul scufundat in lacrimi incat aproape ca nu le observa pe cele 2 fete de langa ea care cantau si dansau printre stropii mari de apa.Le privi ciudat timp de un minut...atunci cand ploua ei ii placea sa stea si sa o priveasca...niciodata nu facuse nici cel mai mic zgomot ca nu cumva sa deranjeze stropii cristalini de apa rece...pe cand cele 2 chiar se distrau. I se paru ca nu se potriveste deloc in peisaj asa ca se gandi sa se scuze si sa plece sa lamenteze in tacere.
-Hey,spuse ea aproape soptit uitandu-se in gol,cred ca am sa plec.Va urez o seara linistita,spuse Amy sperand sa nu fie auzita ca sa fie scutita de explicatii.
Se ridica de jos aproape impiedicandu-se de rochia mult prea lunga si incepu sa se plimbe nestiind incotro o vor indrepta pasii.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Mier Aug 19, 2009 2:22 pm

-Hey,spuse ea aproape soptit uitandu-se in gol,cred ca am sa plec.Va urez o seara linistita,spuse Amy sperand sa nu fie auzita ca sa fie scutita de explicatii.
Se ridica de jos aproape impiedicandu-se de rochia mult prea lunga si incepu sa se plimbe nestiind incotro o vor indrepta pasii.
Kanon observa ca Amy pleca,se ingrijora asa ca o lua drept inainte dupa ea..
-Hei tu,s-a intamplat ceva? intreba Kanon vizibil ingrijorat.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Mier Aug 19, 2009 2:47 pm

-Hei tu,s-a intamplat ceva? intreba Kanon vizibil ingrijorat.
-Shhh....,Amy ii facu semn lui Kanon sa taca sperand ca nu le intrerupse pe cele 2 cu plecarea ei brusca.
Pai nu am patit nimic.Dar voi pareti sa va distrati asa de bine si ma simteam pe dinafara din cauza starii mele de melancolie asa ca m-am hotarat sa fac cativa pasi.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 20, 2009 9:51 am

Pai nu am patit nimic.Dar voi pareti sa va distrati asa de bine si ma simteam pe dinafara din cauza starii mele de melancolie asa ca m-am hotarat sa fac cativa pasi.
Kanon o privi destul de calm pe Amy..
-Oke atunci..faci cum vrei.Ii spuse el fetei,indreptandu-se inapoi spre locul unde fetele tocmai isi incheiau recitalul. Bravo fetelor!..a iesit o combinatie mortala..spuse el afisand un zambet calduros.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 20, 2009 10:01 am

Am facut o plecaciune, putin imbujorata.
- Daca nu era vioara lui hana nu iesea atat de tare. Merita toate laudele.
Am meditat putin si mi'am amintit o melodie ce ma misca de nenumarate ori.
- Si acum o romanta. Tineti'va bine.
M'am asezat in mijlocul gradinii, incepand sa cant cu un glas melancolic, dansand usor precum un suflet mort. Rochia alba completa imaginea. [ https://www.youtube.com/watch?v=UxRbOkAMDRw ]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 20, 2009 10:10 am

- Si acum o romanta. Tineti'va bine.
Melodia lui Jiro ma fermeca..avea o voce asa de buna,si se potrivea perfect cu melodia..mai mai sa-ti dea lacrimile..''hei esti barbat..fii tare' ma imbarbatez in minte in timp ce chicotesc.
Chiar daca Jiro nu terminase melodia Kanon incepu deja sa aplaude.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 20, 2009 12:31 pm

Kat ii privea de ceva timp.Isi schimbase tinuta in ceva mai practic:pantalonii ei preferati mulati ,corset,balerini si o mica palarie.Nu prea o interesa ce faceau cei trei ,Insa ce facea Kanon nu era chiar frumos.Se apropie de el si ii sopti in asa fel incat sa nu intrerupa:
-Nu e civilizat sa aplauzi inainte de terminarea melodie.Si sa stii ca se cunoste ca iti vine sa plangi,chiar daca ploua.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 20, 2009 12:38 pm

-Nu e civilizat sa aplauzi inainte de terminarea melodie.Si sa stii ca se cunoste ca iti vine sa plangi,chiar daca ploua.
Kanon se opri brusc si se aseza jos..
-Merci ca mi-ai stricat cheful..ii spuse el cu un zambet fals lui Kat care isi facuse aparitia de nicaieri. Apropo..nu-mi vine sa plang..e doar ploaia.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 20, 2009 12:43 pm

-Hey,e de datoria mea sa stric cheful tuturor.De asta m`am nascut.Apropo,nu prea stii sa minti.
Fata se aseza langa el si le privi pe cele doua,ce pareau sa se distreze atat de bine.Cantecul nu o prea incanta pe Kat.Jiro avea voce buna,Hana canta extraordinar la vioara,dar nu era genul ei.
-Amy e pe aici?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 20, 2009 12:49 pm

-Amy e pe aici? Intreba Kat..
-Nu..prietena ta a plecat putin mai`nainte.Daca o iei pe acolo *si arata cu degetul pe unde o luase Amy cu 5 minute in urma* o sa dai sigur de ea.Spuse Kanon fara sa se uite la Kat..le admira pe cele doua fete cum canta...se descurcau foarte bine.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 20, 2009 2:01 pm

Vocea lui Jiro deveni mult prea placuta auzului iar Hana nu mai nimerea notele potrivite. Pana si vioara se dezacordase, scotand niste sunete chinuite. Isi incheie usor prestatia, in asa fel incat sa puna complet in evidenta vocea. Se duse cu pasi mici spre husa si infunda vioara, apoi se indeparta, mergand pe prima carare pe care o nimeri.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Vin Aug 21, 2009 1:51 pm

Kat pleca sa o cauta pe Amy.Mergea printre picaturile reci de ploaie.
'Ce bine ca nu m`am machiat cum fac de obicei.'
Melodia i se parea chiar stresanta,iar fara vioara acu era groaznic.La 10 metri distanta o vazu pe a doua ei prietena adevarata .Nu stia cum ajunsese sa o considerea asa ,dar era destul de fericita cand o avea prin preajma.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Vin Aug 21, 2009 1:55 pm

Hana o observa imediat pe Kat. Noaptea, mai ales cand ploua, avea o stralucire radianta. Ii zambi cald, apoi se inrosi toata sesizand ca cineva a auzit-o acordandu-si vioara... treaba care nu suna prea placut. Se ridica si se apropie de ea:
- Buna, Kat! Imi pare rau ca a trebuit sa auzi... asta! Ii spuse si ciupi o coarda. Nu am cantat, sa nu crezi asta! Doar o acordam... Ah, acum suna bine! "Misiune indeplinita!" se gandi, apoi ii intinse vioara lui Kat. Nu-mi canti ceva, te rog?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Vin Aug 21, 2009 1:58 pm

Vocea lui Jiro inca se mai auzea desi se indepartase la o distanta considerabila de acel grup.
Vocea ii se parea frumoasa,dar parca deranja ploaia ce parea atat de calma si linistita.
Voia sa isi scoata din cap acea melodie ce devenise deja enervanta si sa ramana doar ea cu ploaia si gandurile ei.
Dar linistea fu intrerupta de pasii apasati ai lui Kat,care se indrepta inspre ea.
Desi voia sa ramana singura nu ii displacea compania lui Kat.Ba chiar ii facea placere. Si era mult mai bine sa poarte o discutie linistita cu cinvea decat sa se certe sau sa ii arunce replici enervante lui Kanon.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Vin Aug 21, 2009 2:02 pm

-Mergem la Amy si va canta colo.Momentan nu am deloc chef de vioara,rare momente de astea dar..Oricum sa ma vezi pe mine soprana o sa fie o experienta unica in viata.
Apoi chicoti usor.Nu mai cantase pentru nimeni decat pentru profesoara ei,care mereu era uimita de cum reusea chiar daca fuma atat.
-Deci,pregatiti`va.
Rase putin si apoi deveni serioasa.Era cantecul ei preferat .[Imaginati`va ceva gen,diva`s song din blood+]

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Vin Aug 21, 2009 2:09 pm

Hana se simti vinovata ca o rugase pe Kat sa cante, descoperind apoi ca nu are chef. Dar cand incepu melodia, uita orice remuscare lasandu-se distrasa de sunetele blande si placute. Vioara nu fusese niciodata un instrument pe care il putea simti cu adevarat ca spectator, caci nu facuse asta decat ascultand operele marilor compozitori... si nici pe aceia nu ii asculta in aceiasi masura in care isi lua notite si observatii.
Totusi, acum ca o asculta pe Kat, totul parea altfel. Melodia era linistitoare si se potrivea cu ploaia, fara sa creeze acel sentiment acru de nepotrivire. La un moment dat, inchise ochii, furata complet de sunete. Nu-si mai imagina degetele pe arcurs sau alta varianta a melodiei... doar o simtea, cautandu-i profunzimea.

Off: Nu stiu melodia Divei, cel putin nu mi-o amintesc in momentul asta XD dar sper ca nu am facut afirmatii false

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Sam Aug 22, 2009 10:07 am

Kanon ramase singur cu Jiro..ii placea compania ei,plus ca aceasta continua sa cante.Ar fi vrut sa se duca cu Hana dar se razgandi repede..stia ca cele doua fete nu prea il plac..si in plus,chiar vroia sa o mai asculte pe Jiro.
-Mai canta ceva,te rog!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Sam Aug 22, 2009 12:06 pm

Kat isi termina cantecul si lua o gura de aer.Apoi se tranti pe iarba .'Ce idee buna!E pamant dedesubt ,nu puf!'
-Ah!Si e pamant ud!
Se ridica repde.Nu apucase sa se ude prea tare,dar indeajuns incat sa se simta ca o pisaca plouata.
-Bine ca macar nu miros ca ele!
Isi ridica privirea si le vazu pe cele doua.
-Scuze,gandeam cu voce tare.Deci ce facem acum?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Dum Aug 23, 2009 9:46 am

Hana incepu sa aplaude vesela cand Kat termina melodia. Ii placuse cu adevarat. Isi lua vioara si o baga cu grija in husa. Spera sa nu se fi deteriorat lacul de la ploaie. "-Scuze,gandeam cu voce tare.Deci ce facem acum?" Vocea lui Kat ii intrerupse gandurile banale, dandu-i o alta tema de gandire. Se uita in jurul ei, dupa care spuse pe un ton aiurit:
- Um... dulceata de trandafiri?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Dum Aug 23, 2009 10:13 am

-Ar fi o idee,dar..nee.Prea dulce,mult prea dulce.Si astia nici macar nu sunt trandafiri de dulceata.
Se uita putin la tipa de langa Kanon.
-Cum vi se pare Jiro?Are un stil destul de..punk?Sau o incercare cel putin si canta romante?Freaak.Are voce buna,dar ar putea incerca altceva.Melodiile sunt prea..romantice.Nu`mi prea plac.Si nu imi prea inspira incredere ca persoana.Nu sunt sigura ca as putea sa spun unei persoane ca ea tot ce am pe suflet.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Dum Aug 23, 2009 10:20 am

Hana se gandi cateva secunde, incercand sa puna parerea sa cat mai bine in cuvinte:
- Um... eu cred ca e simpatica, judecand dupa putinele dati in care am vorbit cu ea . Imi place stilul ei, mai ales ca nu e lafel cu al tuturor! Cat despre melodie... banuiesc ca ploaia e un prilej de romantism pentru indragostiti.
Oricat s-ar fi straduit, Hana nu pute spune nimic rau despre nimeni, si nici nu o cunostea indeajuns pe Jiro ca sa o judece. Se gandi sa schimbe subiectul:
- Hai sa vorbim despre... um... muzica! Ai vreun compozitor favorit?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Dum Aug 23, 2009 10:26 am

Kat se uita putin in gol.Ploaia se zdrobea de trandafiri si se spargea in mici cristale ce se scurgeau pe pamant in rauri minuscule.
-Nu stiu ce sa zic.Poate ca Johann Sebastian Bach,dar...Nu prea stiu ce muzica ascult,stiu doar ca o ascult.
Rase.Se considera una dintre cele mai mari ciudate din lume pentru asta.
-Tu ai?
'Evident ca are.Nu toata lumea e la fel ca mine,dar de dragul discutie..'

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Vizitato Dum Aug 23, 2009 10:33 am

- Mie imi place foarte mult Joseph Haydn! Hana zambi, ochii incepand sa-i straluceasca. Ascult foarte mult, mai nou, compozitiile lui Antonio Vivaldi! Ador muzica clasica! Si perioada renasterii, ador Franta acelei epoci! Hana isi dadu seama ca schimba, fara sa vrea, subictul. Se gandi sa nu dea, totusi, inapoi.
- Tie iti place perioada asta? Sau preferi prezentul?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Seara in gradina cu trandafiri - Pagina 7 Empty Re: Seara in gradina cu trandafiri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum