La Infirmerie

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

La Infirmerie

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 7:24 am

Hana deschise ochii incet, inchizandu-i imediat. O lumina puternic aproabe o orbise. Categoric nu mai era in acea "biblioteca". Se ridica usor, sprijinindu-se in coate. Inca vedea slab, camera fiind grozav de luminata pe langa cea in care tocmai lesinase. Statea pe un pat de spital, si sesiza din prima ca era la infirmerie. Dar cum lesinase? Nu avea chef sa se gandeasca la asta. Il vazu pe Kanon langa ea.
- Ce sa-ntamplat?
Hana se ridica de tot. Se simtea bine, odihnita ca dupa un somn bun.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Re: La Infirmerie

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 7:27 am

- Ce sa-ntamplat?
Kanon isi intoarse repede privirea spre ea..o apuca de mana si ii spuse:
-In sfarsit te-ai trezit..Pai,ai lesinat putin *chicoti* si se uita la asistenta,care intre timp pregatea o seringa pentru Hana.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 7:34 am

- Serios...? Hana se gandi putin si isi aminti cum se pierdu in propria-i minte. Dar acum sunt bine! N-am nimic... in afara de genunghiul asta! Continua ea, chicotind si aratand spre genunchiul bandajat.
- Cum zici tu, micuto, dar pentru orice eventualitate...
Vocea asistentei capata imediat atentia Hanei. Aceasta tocmai tinea in mana, ca pe un trofeu, o seringa. O ridica si zambi, aproape diabolic. "O, nu.... nu asta... 3, 2, 1...". Hana o lua la fuga, trantind usa in urma ei. Se ascunse intr-o tufa cu trandafiri, a caror spini ii zgariara obrajii si tamplele. Hana lua in palma una dintre flori si zambi, observand sangele picurand pe ea.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 7:49 am

Ne apropiam de infirmerie cand el mi-a spus ca e batran.
- Nu esti batran ne!! Pari de varsta mea.
Am simtit cum ma strange. M-am mai incalzit si am inceput sa tremur din ce in ce mai usor. A intrat cu mine in brate pana in infirmerie.
- Acum poti pleca sa te odihnesti.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 8:06 am

Am ras cand a zis ca nu sunt batran.
- Hmm..atunci de ce ma simt ca unul?, imi zic eu incet fara ca ea sa auda.
Intram in incapere. O duc inauntru si o asez pe un pat dupa care ii zambesc
- O sa fi bine, ii zic dandu'mi bluza jos de pe mine si acoperind'o usor. Inca tremura. Dar acum putea avea cineva grija de ea.
Am iesit din cabinet si m'am asezat pe o banca. Ochii mi se inchideau. Incercam sa nu adorm, mai ales acum. Era frig dar trebuia sa astept sa vad daca se simte bine. Eram mult prea obosit. Ochii mi s'au inchis incet si am adormit.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 8:13 am

Era atat de atent. Ma asezat pe masa, ma invelit cu haina lui chiar daca afara era frig si ma incurajat. "O sa fie bine.." Imi rasunau cuvintele lui in mod repetat in mintea mea. Ma lasat singura cu aceste ganduri si cu asistenta ce incepuse deja sa ma consulte. Aveam sa scap usor. Putina odihna, cateva medicamente si un strat mai grosut de haine pentru a nu-mi agrava situatia. Pastila primita de la asistenta blonda chiar mi-a facut febra sa scada. I'am multumit si am tasnit afara pe usa. Pe banca din fata infirmeriei era Hea. Dormea... Am zambit dulce. Era atat de frumos si de bun... M-am asezat langa el, incepand sa-l mangai pe cap.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 8:41 am

Am stranutat o data. 'Aish...Sper sa nu racesc' ma gandesc eu. Simt cum cineva se aseaza langa mine pe banca. Nu ma misc, ci imi continui 'somnul'. Incepe sa ma mangaie pe cap. Zambesc prin somn 'Aish sper sa nu observe' Incerc sa'mi retrag zambetul dar tot continui sa zambesc. Privesc printre gene si o vad pe Mitsuko mangaindu'mi parul.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 12:26 pm

Observ ca sa trezit si ca era cat se poate de zambitor. I-am zambit la randul meu soptind "Acum sunt bine mosulica." L-am privit o clipa in ochi, trezindu-ma apoi confuza.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 12:35 pm

M'a observat. O aud cum imi sopteste la ureche
"Acum sunt bine mosulica."
- Yah..Pe cine faci tu mosulica?, ma trezesc eu zambind si o gadil putin. Ma simteam bine in prezenta ei. Era o companie placuta. Stranut din nou dar incerc sa'l acopar, sa nu fie vizibil. Ma uit in ochii ei si zambesc.
- Hm...Esti o companie foarte placuta, ii zic eu zambind intorcandu'mi privirea spre cer. Imi las capul pe spate, il sprijin de banca. Zambesc 'Ce frumos' imi zic eu

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 12:40 pm

- Yah..Pe cine faci tu mosulica?
Dupa asta a inceput sa ma gadile putin. Am ras amuzata. Imediat a dat sa stranute, insa sa abtinut incercand sa-l faca neobservabil. Am fost insa atenta la mimica fetei lui.
- Hm...Esti o companie foarte placuta.
- Multumesc ne... Insa ar fi bine sa mergi si tu la infirmerie sa te consulte asistenta.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 12:44 pm

'Sunt un actor chiar atat de prost?' ma intreb eu dupa care
- Nah. Barbatii nu merg la doctor doar din cauza unui stranut, ii zic eu. Inca ma uitam la cer. Imi intorc putin privirea si'i zambesc. - Cum mai stai cu durerea de spate?, o intreb dupa ceva timp.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 12:55 pm

- Nah. Barbatii nu merg la doctor doar din cauza unui stranut, ii zic eu. Inca ma uitam la cer. Imi intorc putin privirea si'i zambesc. - Cum mai stai cu durerea de spate?, o intreb dupa ceva timp.
- Ba te duci la medic si nu schimba subiectul.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 12:58 pm

'Hmm...ce tupeu are. Ii amuzanta' imi zic eu zambind
- Mda. N'am chef., zic eu ridicandu'mi capul si uitandu'ma la ea. 'Hai sa ma joc oleaca cu ea' imi zic eu - Cum ai sa ma convingi?, ii zic smirking. Asteptam raspunsul ei

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 1:09 pm

- Mda. N'am chef., zic eu ridicandu'mi capul si uitandu'ma la ea. 'Hai sa ma joc oleaca cu ea' imi zic eu - Cum ai sa ma convingi?, ii zic smirking. Asteptam raspunsul ei.
Am reluat putin nervoasa.
- Te duc cu forta. Tarat sau carat in spate. Pricepi?
OOoo da. Imi recapatam increderea in mine.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 1:15 pm

- Hmm...da. Pare rau, copilu, dar Donghae nu merge la doctor, ii zic eu zambind. - E mult prea placut afara. Iar cerul este fermecator, ii zic eu indreptandu'mi din nou privirea asupra cerului. 'Imi e dor de ceilalti membri din SM.' ma gandesc eu. In timp ce imi aminteam de vremurile in care ne jucam impreuna, m'am intristat. Se citea pe fata mea tristetea. Aveam nevoie de un prieten

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 1:27 pm

Sa intristat brusc dupa ce mi-a spus amuzat acele cuvinte. Am pus mana dupa gatul lui[ca ala semnatura ta ca nuj cum sa zic] si i-am zambit. l-am ciupit de obraz si l-am pupat.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 1:38 pm

Am simtit cu m'a luat de dupa gat. M'a ciupit de obraz si m'a pupat. Toate astea m'au luat prin surprindere. Am tresarit putin dar i'am zambit
- Mersi, zic zambind. Ma simteam mai bine. Avea pielea asa fina. M'am uitat putin la ea dupa care am gadilit'o din nou. Vroiam s'o aud razand. Era draguta cand zambea

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 1:50 pm

Hana se ridica, constatand ca ranile provocate de spinii trandafirilor incepeau sa o usture. "Nu ma mai intorc acolo... noroc ca am niste spirt si un bandaj in setul de prim ajutor!". Observa ca sangele ii picura deja pe haine, asa ca isi sterse obrajii cu mana. o lua prin partea opusa intrarii si dadu peste Jiro si inca un baiat pe care nu il cunostea. Se gandi ca ar fi o nesimtire sa treaca pe langa dai, dar n-ar fi vrut totusi sa-si sperie. Isi mai sterse odata obrajii si se opri in fata lor:
- Hei, salut! Ce faceti? Um... sa nu va speriati, am umpic de sange aici... si aici... spuse Hana aratand spre maneci. Aveti un servetel?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 2:06 pm

In timp ce incercam s'o fac pe Mitsuko sa rada a aparut deodata o fata. Era draguta. Arata ca o papusa. M'am ridicat si i'am intins mana.
- Hei. Eu sunt Donghae, ii zic eu zambind
Am examinat'o si am observat ca ii curgea sange. Era zgariata pe fata. Am scos un servetel si i'am sters sangele. -Ce'ai patit? am intrebat'o putin ingrijorat

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 2:12 pm

- Buna... Donghae! Hana ii zambi si ea, dar mai timid. Sper sa nu te superi daca nu dau mana cu tine, nu vreau sa te umplu de... culoare! Hana tacu cat timp Donghae ii sterse sangele de pe fata, dupa care continua: N-am patit nimic! Adica... m-am bagat intr-o tufa cu trandafiri si spini mi-au ciopartit obrajii! Dar sunt in regula!
Hana incepea sa se mire de cat de mult vorbea in prezenta cuiva atat de recent cunoscut. Tabara, oamenii din ea, tot ce tinea de locul acela o schimbase... in bine!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 2:18 pm

Cat am sters'o i'am privit figura. 'Hmm...o fi timida?' ma gandesc eu. Dar avea un zambet de papusa, la fel ca ea.
- Bun. Gata. Ranile astea ar trebui desinfectate, ii zic eu zambind dupa ce am terminat de sters sangele de pe fata ei. 'Ma intreb ce cauta in tufa de trandafiri' ma gandesc eu. 'S'o fi speriat de asistenta. E cam infricosatoare ce'i drept' gandesc eu razand.
- Presupun ca nu ai sa vrei sa mergi la infirmerie sa vada daca nu'i nimic grav, nu?, ii zic eu zambind

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 2:34 pm

Hana deveni alba cand auzi cuvantul "infirmerie". Isi apleca capul si isi stranse mainile la piept. Vocea ii deveni tremuranda si neclara:
- Um... nu, nu cred ca mai vreau sa trec pe-acolo vreodata oricum. Hana dadu din cap ca un catel, sustinand ca nu mai vroia sa mai mearga acolo, cand isi aminti cu groaza ceva: O, nu... totusi cred ca trebuie sa merg... am uitat pe cineva acolo! Mon dieu, bietul de el!
Hana o lua la fuga dupa colt, grabindu-se spre infirmerie. Se intoarse totusi dupa o secunda.
- Um... multumesc pentru... curatare! Si sunt incantata sa te cunosc, Donghae!
Dupa ce zise asta, se duse tinta la "camera torturii". Intra pe furis, bucurandu-se ca asistenta nu era acolo... dar Kanon inca era! Hana il lua de mana si il trase afara, ceva mai departe de usa.
- De ce ai ramas acolo?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 2:39 pm

Am vazut ca se albeste. 'Deci nu'i place acolo.' ma gandesc eu. Dar n'am avut timp sa o consolez ca a si fugit inspre usa de la infirmerie. S'a intors si mi'a zis
'Um... multumesc pentru... curatare! Si sunt incantata sa te cunosc, Donghae!'
N'am avut timp sa'i raspund
- Si...eu sunt..incantat, am zis pentru mine deoarece deja plecase. M'am intors si m'am asezat inapoi pe banca privind cerul

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 2:41 pm

- De ce ai ramas acolo? il intreba Hana.
-Am asteptat sa te intorci..spuse Kanon chicotind. Hei...ce ai patit la fata? si ii atinsese ranile..nu parea sa fie grav..insa Kanon tot era ingrijorat.Inca mai astepta un raspuns de la Hana..continuand sa ii examineze ranile.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 2:45 pm

- Au...! Hana ii cuprinse mana cu ale ei si o departa de fata ei. Ranile o usturau. Stranse cateva secunde din dinti si continua: Nimic grav... m-am bagat intr-o tufa cu trandafiri... si trandafirii s-au cam suparat ca nu sunt una dintre ei... si au atacat! In fine... e bine ca nu mai am obrajii plini de sange! Am intalnit un baiat simpatic care m-a ajutat cu asta!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum