Sala de cinema

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Re: Sala de cinema

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 9:13 am

Kanon auzi vocea Hanei si fugi repede inspre sala de unde se auzea.Deschise fara nicio problema usa,se uita peste tot..curios si mirat in acelasi timp...'ce cauta Hana aici?' insa vazu mica biblioteca si se gandi ca probabil a venit sa citeasca..dar totusi o intreba:
-Hana ce cauti aici? Te-am cautat peste tot.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 9:27 am

Hana se mira la usurinta cu care Kanon deschise usa.
- Hana ce cauti aici? Te-am cautat peste tot. O intreba el.
Hana inspira adanc si incepu sa bolborseasca pe un tin alert:
- Pai... am luat-o in partea gresita si apoi am intrat aici si am inchis usa si n-am mai putut-o deschide si am vazut biblioteca asta si am vazut cartea asta si... uite, sunt partituri de pian! Si... chiar mai cautat peste tot? Printul meu salvator! Hana chicoti si sari pe el, imbartisandu-l. Bruscat, Kanon isi lua mana de pe clanta usi. O, nu, usa!!!! striga Hana.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 9:49 am

Kanon ii raspunse la imbratisare luand mana de pe clanta si strangand-o destul de tare.
O, nu, usa!!!! striga Hana
Inca in bratele Hanei Kanon spuse:
-Hopa..acum presupun ca o sa pierdem ceva timp aici...nu mai noi doi..
Ultimele cuvinte le spuse foarte incet,ca pentru el. Insa observa ca Hana era cam speriata asa ca incerca usa..impinse usa si asta se deshise.
-Uite..trebuia sa impingi usa ,nu sa tragi de ea. Si rase bland.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 9:54 am

Cand Kanon pronunta "numai noi doi", Hana se inrosi si zambi timp de o clipa. Spera ca [,] Kanon sa nu observe asta, sau, in caz contrat sa o ia ca pe un gest de frica. Probabil asa o si luase, caci incerca sa dechida usa, reusind. Smecheria cu "impinge si apoi deschide" devea enervanta cateodata, si Hanei nu putu sa nu-i para rau. Zambi (un zambet cam fals, ce-i drept!) si nu mai spuse nimic.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 9:57 am

Kanon deschise usa insa nu iesi inca.Statuse deja cateva clipe nemiscat cu zambetul pe buze..tinand mana pe clanta,dupa care se intoarse inapoi spre Hana si impinse usa cu picioru pana cand se inchise. Reveni la imbratisare si ii spuse Hanei razand:
-Inca 5 minute!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:02 am

Hana incepu sa rada si se desprinse usor din imbratisare.
- Ai grija sa nu impingi usa prea tare! La cat de veche nu m-as mira sa pice cu tot cu clanta aia nesuferita! Incepu din nou sa rada, imaginandu-si usa cazand cu un "PUFFF!" ca in desenele animate cu Tom & Jerry. Ii veni brusc o intrebare in minte, si se gandi sa i-o impartaseasca si lui Kanon:
- Pentru ce inca 5 minute?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:07 am

- Pentru ce inca 5 minute?
Kanon rase..
-Era un soarece pe hol..si m-am gandit poate pleaca in 5 minute..Nu-mi plac soarecii.
Kanon se indrepta spre biblioteca si lua si el in mana cartea pe care o citea Hana..o rasfoi putin dupa care spuse fara nici o expresie pe fata :
-Uite,stiu sa cant cantecul asta...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:13 am

Hana se apropie de Kanon ca sa vada cantecul. Ii era necunoscut, dar daca statea sa-si imagineze sunetul, era foarte frumos.
- Super, daca stai sa iti imaginezi cum suna... eu n-am recunoscut inca niciunul. Mintea Hanei nu statu mult prinsa pe cantec, desi privirea ii era inca atintita asupra notelor. Ii arunca o privire lui Kanon, care parea si el plictisit. Nu stia ce ar putea sa ii zica. Ii placuse ideea de a ramane cateva minute in camera aceea cu el, dar nu intelegea exact de ce.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:21 am

Kanon observa ca Hana e cam incordata...Nu vroia sa o faca sa se simta aiurea asa ca incerca sa spuna ceva..nu ii veni nimic inteligent in minte..
-Deci..filmul ala.. ne intoarcem in sala de cinema? Kanon era putin dezamagit ca o sa se intoarca inapoi la film..'dar totusi,acolo este popcorn *yummy* si filmul este destul de bun' gandi el.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:26 am

- Poate pana la urma nu sunt asa curioasa in privinta filmului! Spuse Hana si se indrepta spre geamul cel micut. Era inalt, dar in fata lui era o caramida, pusa probabil cu scopul de a ajunge la geam. Se urca pe ea si privi pe geam. Putea vedea doar alt perete. Se introarse langa Kanon.
- Nu-ti place sa stai cu mine? Il intreba, ca si cum nu si-ar fi dat seama ca e si el plictisit.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:30 am

- Nu-ti place sa stai cu mine?
Kanon se uita la ea ridicand o spranceana...spera ca asta sa fie ca un raspuns pentru ea. 'Si eu care credeam ca ei nu ii place sa stea cu mine'.. si fara sa aiba vreo legatura ii zise:
-Pareai incordata..ca si cum ai fi vrut sa-mi zici ceva si nu vroiai sa ma faci sa ma simt prost.Asa ca m-am gandit ca vrei sa iesim de aici.
Se apropie de ea si incepu si el sa se uite pe geam fara a mai scoata vreun cuvant.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:35 am

Au pastrat linistea cateva secunde. Hana se simtea agitata, ca si cum un razboi continuu se dadea in mintea ei. Simti, brusc, ca nu mai are control asupra ei. Vroia neaparat sa faca ceva, dar numai subconstientul ei stia ce... si trecea in actiune. Se apropie incet de Kanon, si se puse intre el si perete, in asa fel incat sa fie fata in fata. Isi puse mainile pe obrajii lui si isi apropie chipul de al lui, pana cand buzele lor se unira intr-un sarut.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:45 am

Kanon ramase surprins..insa inchise ochii..era prea placut sa fie adevarat.Dar se termina prea repede. 'Viata e amarata' gandi el si se uita fix in ochii Hanei. Fara sa-si dea seama o mai saruta o data pe Hana.Deodata se auzi un zgomot din spatele ferestrei,isi desprinse buzele de ale ei si se uita curios pe geam.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 10:52 am

Hanei ii placura saruturile, dar parca tot se simtea ciudat. De parca nu ea il sarutase, de parca nu ea vedea prin ochii sai. Dar in secunda aceea nu-i pasa de asta. Auzi si ea zgomotul, dar nu-i pasa de el. Mai vroia macar un sarut de la Kanon. Ii sopti sa uite de zgomot, il trase spre ea si il saruta agresiv.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 11:06 am

Kanon o lua imediat de mana si fugi cu ea pana in sala de cinema..Ceilalti deja se asezasera la film. Se intreba de ce nu a mai rezistat sa stea acolo cu Hana..era placut la urma urmei...'cat de prost sunt..acum..nu mai pot da inapoi'..Sub aspectu de baiat rebel si asa mai departe..se ascundea unul foarte timid.
Kanon ii sopti Hanei la ureche ca ii pare rau si se concentra la film.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 11:10 am

Hana ofta adanc, simtind ca a pierdut un prieten. Ce-i veni sa sara asa pe el? Bietul baiat. Nu mai indrazni sa zica nimic. Se ridica incet si iesi din sala, luand-o la fuga pe hol. S-a intors in "mica biblioteca" si, asezandu-se intr-un colt, incepu sa planga. "Cat te tampita poti sa fi? Erati prieteni buni, ce-ti veni sa faci asa ceva?" se certa pe sne insusi, incercand sa nu scoata niciun sunet.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 11:16 am

Se ridica incet si iesi din sala, luand-o la fuga pe hol.
Kanon se ridica si el,urmand-o pe Hana..ajuns inapoi in acea incapere intra usurel si o vasuse pe Hana plangand.Se apropie usor..si ii puse mana pe crestet..
-Hei,de ce plangi? Cine ti-a dat voie sa plangi? *chicoti* si ii sterse lacrimile cu un servetel.Nu trebuie sa plangi pentru ca sunt un prostanac timid.Cu o mana ii ridica capu si se uita in ochii ei...dupa care o saruta lung.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 11:21 am

Hana il impinse usor pe Kanon.
- Nu, nu fa asta! Totul e din vina mea. N-ar fi trebuit niciodata sa te sarut... a fost o greseala! Eu doar... n-am avut prieteni niciodata si sunt tandra din fire. Cred ca doar am intrecut masura! Imi pare rau, te rog nu te supara! Hana isi lasa capul pe umarul lui, neputand sa-si tina lacrimile. Il iubea pe Kanon, dar era prea naiva sa-si dea seama.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 11:49 am

- Nu, nu fa asta! Totul e din vina mea. N-ar fi trebuit niciodata sa te sarut... a fost o greseala! Eu doar... n-am avut prieteni niciodata si sunt tandra din fire. Cred ca doar am intrecut masura! Imi pare rau, te rog nu te supara!
Kanon ramasese destul de socat...
-Nu a fost o greseala ...chicoti..si o saruta din nou.De data asta sperand ca Hana sa inteleaga ce simte el.Nu are pentru ce sa iti para rau.Spunand astea o lua in brate,dupa care..zambind scoase repede o carte din biblioteca si ii spuse:
-Ai vrea sa-ti citesc ceva *rase*..cred ca o sa fie mai bine decat la film.
Se aseza inapoi jos si se sprijini de Hana,incepu sa ii citeasca..dupa care:
-Eh..cred ca e mai placut totusi la film *laugh*..cartea asta e cam plictisitoare.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 11:53 am

- Eh..cred ca e mai placut totusi la film... cartea asta e cam plictisitoare.
Hana isi ridica privirea o secunda, dar isi lasa repede capul pe umarul lui. Nu fusese catusi de putin atenta la continutul cartii, asa ca se hotara sa nu spuna nimic pe tema asta. Ii spuse incet:
- Mai citeste. Imi place vocea ta! Nu-i mai venea sa planga. Il cuprinse cu bratele si astepta sa il auda din nou.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 12:01 pm

Kanon continua sa citeasca..
'O lume de negustori îi înfățișează lui Gheorghidiu viața ca pe un imens hipodrom, în care toți joacă la întâmplare și câștigă la întâmplare.
Personaj balzacian este și Nae Gheorghidiu, îmbogățit prin zestre, ahtiat de a face cât mai multă avere, un Stănică Rațiu ajuns în stadiul de a fi considerat “unul din cei mai deștepți și mai periculoși oameni din țara românească”. Kanon observa ca Hana nu era atenta asa ca vru sa verifice.Continua sa citeasca insa..
'Împrejurările moștenirii i-o dezvăluie pentru prima dată pe Ela într-o altă lumină,o lumina cu ponei si broaste strivite plus alte creaturi minuscule..la care broasca zice 'HEI tu m-asculti?'
Si incepu sa rada.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 12:13 pm

Vocea lui Kanon devenise blanda si foarte placuta auzului, iar lectura ii dadea Hanei o stare profunda de somn. Incepu sa clipeasca rar, lasandu-si pleoapele tot mai jos... pana cand le apleca de tot si adormi. Doar la un moment dat, cand Kanon incepu sa rada, Hana se ridica constatand ca nu mai sta comod. Inchise, insa, repede ochii si isi lasa capul pe pieptul lui.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 12:51 pm

Kanon observa ca Hana aproape adoarme asa ca lasa cartea deoparte si incepu sa ii fredoneze ceva.Desi fredona fara versuri..cantecul lui exprima multe.Oprindu-se din `cantat` ii spuse usor:
-ai adormit?
Dupa care incepu sa se joace cu mana in parul ei si continua aceeasi melodie fara versuri.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 12:59 pm

Hana nu mai dormea de cand el isi incheiase tura de citit, dar se prefacea cu nesimtire. Vroia sa vada ce va face Kanon. Joaca lui parul ei ii placea, dar melodia pe care o fredona nu a recunoscut-o. Se gandi ca acel "somn" ar puteao ajuta. Ii pronunta incet numele, vrand sa para ca doar viseaza, dupa care pronutase, si mai incet, un "te iubesc". Spera ca el sa fi inteles ce-a spus.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 1:14 pm

Kanon o privi cum 'doarme'..se apropie de ea si ii spuse
-Si eu.
Putu sa observe zambetul pe care il schitase Hana,insa nu a vrut sa strice momentu spunandu-i vreo ceva..doar se apleca si o saruta pe obraz.Continua melodia..de data asta insa..cu tot cu versuri:
'Ashita anata no kimochi ga hanarete mo kitto kawarazu ai shiteru.
Ashita anata ni boku ga mienakute mo kitto kawarazu ai shiteru'

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum