Sala de muzica

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Re: Sala de muzica

Mesaj Scris de Yumehito la data de Lun Iul 27, 2009 1:16 pm

Peste tot auzea acea intrebare. "Canti la chitara?".
-Aaa...da...cant, dar nu sunt foarte bun.
Nu se considera deloc bun la chitara. Canta la chitara doar pentru el, doar ca hobby. Daca era bine era bine, daca nu nu. Nu se lauda cu asta. Desi multi oameni l-au auzit cantand si l-au laudat nu i-a crezut niciodata.
-Tu lac e instrumente canti?

Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 10/09/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 1:26 pm

- Pai... vioara, violoncel si pian. Am vrut mereu sa pot canta la chitara, dar mama nu a stiu sa ma invete si nu m-a dat la cursuri, in ciuda rugamintilor mele. Sunt foarte entuziasmata cand vad o chitara sau pe cineva care canta la una! Totusi, sunt multumita cu instrumentele pe care le stiu. Sunt indeajuns de multe ca sa pot compune mici concerte, dar mi se pare ca tot ce fac e o copiere dupa Haydn, compozitorul meu favorit.
Hana se opri. Nu vroia sa il plictiseasca. Brusc, isi lasa capul in jos si incepu sa se joace cu degetele, cuprinsa de timiditate.
- Crezi ca... poti sa-mi arati cum canti? Ai compus vreo melodie?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Lun Iul 27, 2009 1:35 pm

Yume se uita la ea cu ochii mari. Era impresionat. Stia trei instrumente. La pian ar fi vrut sa invete si el, dar n-a avut de la cine. In plus i se parea si foarte greu. Vioara ii placea cum suna la fel si violoncelul. Era pur si simplu impresionat.
-Pai...stiu ceva, dar nu e cine stie ce, dar iti arat daca vrei.
Yume merse si isi lua chitara apoi se intoarse la Hana. Se aseza pe un scaun si icnepu sa cante. Se simtea putin intimidat, iar mainile ii tremurau, dar se concentra. Nu vroia sa greseasca.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 1:47 pm

Hana deveni brusc ca un copil in fata unui palat din ciocolata. Batea usor din palme, fara zgomot. Nici nu-si mai amintea cat de mult trecuse de cand nu zambise asa mult incontinu. "De ce zice ca nu e foarte bun? E de-a dreptul grozav!" Isi spuse uluita. Cele 6 corzi sunau mai frumos decat orice vioara pentru ea, in momentele acelea. Cand Yume termina melodia, aplauda zgomotos spunand cu toata veselia:
- Grozav! Ador fiecare acord! Esti extraordinar!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Lun Iul 27, 2009 1:54 pm

Yume ii zambi cald. Chiar nu i se paru cine-stie-ce acea melodie, dar Hanei ii placu. Avea un zambet frumos, iar ochii ii sclipau. Parea de-a dreptul fascinata si era vesela. Aplauda fericita. Yume se uita la ea, inca zambind. Nu vroia sa-si strice veselia cu pesimismul lui.
-Ehh...nu e cine-stie-ce, dar ma bucur ca ti-a placut.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 2:03 pm

Un impuls puternic o incerca pe Hana, care se lasa prada. Se ridica de pe scaunul ei si il imbratisa timid pe Yume, spunand:
- Iti multumesc ca mi-ai aratat! M-ai inveselit! Oricand vrei sa iti cant si eu, spune-mi!
Imediat ce termina propozitia, realiza cu groaza ceea ce facuse. Se inrosi puternic si se departa cat de mult de Yume, starngandu-si mainile puternic langa corp.
- Imi... imi pare rau... sincer... cred ca am sa plec...
Nu stiuse vreodata sa se poarte cu altcineva in afara de familia ei, cu care era extrem de tandra.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Lun Iul 27, 2009 2:10 pm

Yume rosi si el. Nu era obisnuit ca lumea sa se poarte frumos cu el. Ramase socat cand Hana il imbratisa. Cand ii dau drumul se uita la ea cu ochii mari cat cepele apoi zambi.
-E...e in regula. Nu sunt obisnuit ca lumea sa se poarte frumos cu mine. Te rog...mai canta ceva. Canti foarte frumos.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 2:19 pm

Hana zambi, absolut usurata ca Yume nu se suparase. Parca i se lua o piatra de pe inima.
- Nu stiu cum ar putea cineva sa nu se poarte frumos cu tine! Intonatia ii suna ciudat, fiind o combinatie ciudata intre mirare si compliment. Isi dadu jos vioara din spate si o scoase usor din husa. Era in stare sa faca orice ca lui Yume sa ii placa melodia ei asa cum i-a placut si ei a lui. Se gandi o secunda, dupa care hotari sa cante cea mai melodioasa creatie a sa: "Une Fleur pour Amour" (O Floare pentru Dragoste)

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 2:20 pm

-Da se pare ca am aflat.
[Am spus intorcandu-ma spre Yume. Apoi fata cea frumoasa se prezenta cu o oarecare timiditate.]
-Oh Yo's Ji Yong [Kwon Ji Yong] imi poti spune GD Smile . Apropo imi place numele tau.
[Imi era cam frica sa nu o dau in bara nu prea stiam cum sa ma comport cu persoanele timide mai ales daca era o fata...Apoi am asteptat sa vad ce se va intampla nu mi-s trebuit mult ca Yume s-a dus langa ea.]
*-omo se pare ca sunt cam acuti unul pentru altu amandoi sunt timizi..* mi-am spus pe cu o voce joasa.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 2:27 pm

- Buna, GD! Incantata de cunostiinta! Ma bucur ca iti place numele meu. Inseamna "floare"... sau "nas", depinde de context. Spuse Hana cu o ciudata veselie, oprindu-se din acordarea viorii. Nu se recunostea deloc. Nu mai simtea nevoia sa se ascunda undeva in centrul pamantului. "Oamenii astia sunt vrajitori sau ce? Nu m-am simtit asa de "il largul meu" niciodata!" Isi spuse in gand, apoi se intoarse spre GD:
- Aveam de gand sa cant putin pentru Yume, vrei sa asculti si tu?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 2:30 pm

[M-am uitat la ce anume rea sa cante fusesem prea ocupat sa ma gandesc la ce ar putea iesi intre ei doi apoi i-am raspus]
-huh oooo la vioara as fi incantat imi plac sunetele de vioara mi se par sepeciale.
[Apoi m-am ridicat si m-am inreptat usor spre ei pentru ca apoi sa ma asez in nou langa Yume.]

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 2:35 pm

- Atunci sper sa va placa melodia mea! E importanta pentru mine, am compus-o intr-un context foarte special... Mama imi spunea ca se pot simti sentimentele notelor daca este cantata cu pasiune, deci poate o sa observati ceva.
Hana zambi si, asezand usor arcusul pe corzile dure, incepu sa il miste delicat, sperand la pefectiune.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Lun Iul 27, 2009 2:43 pm

Yume se uita fascinat la ea. Misca cu delicatete arcusul si isi misca repede degetele pe corzi. Era foarte concentrata. Yume ii sopti lu GD
-Asa-i ca e talentata? E chiar grozava!
Isi intoarse din nou privirea spre ea. Abia atunci observase ca stilul lolita o prindea foarte bine si se potrivea foarte bine cu vioara.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Iul 27, 2009 2:52 pm

[Am aprobat usor din cap si am inceput sa ma holbez la ea avea niste maini frumoase usor palide ce miscau delicat arcusul eram intr-o transa mai trebuia sa curga salia din gura si gata affraid. Gandinduma la diferite lucruri deoata i-am auzit ocea lu Yume]
-huh? talentata? grozava? huh? aaa da se pricepe nu gluma.^ ^

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Lun Iul 27, 2009 2:59 pm

Yume statea si asculta cantecul Hanei. Inchise ochii si incepu sa se gandeasca. Muzica ei era pe fundalul gandurilor lui. Zambi usor. Se gandea la tot felul de lucruri neinteresante. Cum va fi viata la colegiu, relatia lui cu tatal sau, noi prieteni care in cel mai rau caz vor de veni dusmani.
Nu mai era atent la ce se intmapla in jurul lui, dar asculta atent melodia Hanei.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Iul 28, 2009 2:24 am

"Muzica ma face fericita... nu vreau sa ma opresc..."
Melodia Hanei se apropia de sfarsit si era pregatita pentru ultimele note, cand un val de tristete si disperare o lovi puternic. Isi aminti cu groaza imprejurarile in care a scris acest cantec, desi incercase de la inceput sa se concentreze peste masura pentru a le inabusi.
"Nu pot strica atmosfera acum... trebuie sa merg pana la capat! Am promis!" Intr-adevar, incheie melodia la fel de corect si elegant ca fiecare nota din cantec, dar nu isi putu retine sentimentele. Lasa cateva lacrimi sa i se scurga pe obraji. Atunci observa, spre incantarea ei, fascinatia celor doi spectatori. Cu siguranta le placuse "concertul". Zambi multumita, facand apoi loc altor lacrimi... de fericire.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Iul 28, 2009 5:31 am

[Eram fascinat nu mai auzisem o vioara de foarte mult timp nici nu mai imi aminteam cum sunau corzile atinse usor de arcus...Cand melodia s-a sfarsit am sarit in picioare ca dupa un arc si am inceput sa aplaud]
-BRAVO!! Te pricepi nu gluma ^^
[Insa uitandu-ma mai cu atentie am observat curgand usor niste lacrimi m-am orit brusc din apaludat.]
-Hey Hana ce s-a intamplat??

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Iul 28, 2009 6:33 am

Cand Hana termina de cantat se ridica de pe scaun si o aplauda. Eraq foarte incantat. Hana stia sa cante foarte bine la vioara. L-a vazut pe GD care aplauda langa el.
-Esti grozava!! Imi place mult cantecul.
Nu observase lacrimile care curgeau pe obrajii Hanei pana cand o intreba GD ce s-a intamplat. Nu a vrut sa repete si el aceeasi intrebare. Astepta curios raspunsul ei.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Iul 28, 2009 10:55 am

Hana le multumi pentru complimente si facu o plecaciune. Radia de fericire. Era un sentiment divin pentru ea, atat de profund incat nu-l putea denumi. Era prima data cand tristetea pe care o dobandea in interpretarea acelei melodii fusese indepartata cu desavarsire. I-ar fi imbratisat pe amandoi, dar nu vroia sa repete acel impuls stupid de afectiune. Sesiza, atunci, intrebarea lui GD, raspunzandu-i:
- Nimic... sunt fericita! vocea ei era cu [ , ] cateva octave mai ridicata de cat de obicei, plina de entuziasm. Nimeni nu s-a mai bucurat de melodiile mele de cand... si vocea ii scazu brusc, odata cu zambetul, privirea devenindu-i deprimanta. De 6 ani...
Isi termina propozitia cu un oftat. Dar nu vroia sa strice atmosfera cu amintirile ei triste si nemuritoare. Afisa un zambet cald, dar vizibil fals, si isi stranse tandru vioara la piept.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Iul 28, 2009 12:47 pm

[Deodata m-am simtit gol pe dinauntru un pic cam trist nu prea imi dadeam seama ce e cu mine probabil era din cauza caci Hana parea trista si deprimata as fi vrut sa intreb insa nu prea cred ca era momentul asa ca m-am aptinut.]
-Eh poate erau mai surzi...[i-am spus punandui mainile pe umeri] Hey sa stii ca te poti baza pe mine oricand si sunt sigur ca si pe yume. Nu?
[l-am intrebat intorcand capul spre el.]

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin Iul 31, 2009 10:25 am

Neavand prieteni adevarati, nici chiar falsi, Hana nu stia ce sa zica. Fraza "sa stii ca te poti baza pe mine oricand" o lua complet prin surprindere, dar o bucura cu atat mai mult. Ii privi cu recunostiinta pe amandoi, strangand in continuare vioara. Dupa cateva secunde, spuse balbaindu-se:
- M... multumesc... voi tine minte!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin Iul 31, 2009 1:12 pm

Am privit-o cu un zambet larg pe buze.
-Asa sa faci. Daca vei avea nevoie de noi vom fi aici. ok?
Imi placea mult sa imi fac multi prieteni deoarece mereu am fost inconjurat de lume ar fi fost ciudat sa fiu singur. Deasemenea imi placea ca oamenii sa aiba incredere in mine.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin Iul 31, 2009 2:21 pm

- Ok!
Il imbratisa timid pe GD. Nu se simtea prost, fiind prieteni. Ii placea sa fie tandra cu toti cei la care tinea, desi asta devenea deseori un defect: ca atunci cand la imbratisat pe Yume. Ar mai fi facut asta odata, dar nu mai indraznea. Brusc, si-a amintit de vioara. Corzile dure ii facusera rani de la atata stransoare. Se uita in jur cateva secunde, dupa care isi intreba noii prieteni:
- Ati vazut pe undeva husa viorii mele?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Vin Iul 31, 2009 2:32 pm

-Da... are dreptate GD, te poti baza oricand pe noi, i-a spus Yume cald si zambind.
- Ati vazut pe undeva husa viorii mele?, intrebat Hana.
Yume se uita dupa ea. Nu-si amintea unde a lasat-o Hana, dar o ajuta sa caute. Dupa cateva minute de cautat, o gasi in spatele pianului.
-Asta e?

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin Iul 31, 2009 2:34 pm

Avril se intoarse de la baie:
-Am pierdut ceva?spuse ea incurcata. Hmm, vad ca lumea canta fara jena. "Ce n-as da sa fiu si eu acum pe scena!"gandi ea. "Stai asa, de cand sunt eu asa timida?A da, nu pot canta cu atata lume de fata!Or sa zica ca ma dau mare."gandea ea de una singura. P-p-pot sa cant si eu?intreba ea intimidata.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum