Sala de muzica

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

In jos

Re: Sala de muzica

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 10:39 am

-Vioara ta?Am crezut ca tot ce e aici apartine taberei,dar se pare ca nu au destui bani pentru a cumpara asa ceva.Multumesc pentru ca nu m`ai intrerupt.E creatie proprie.Ma jucam intr`o zi si a iesit asta.Imi place cum suna ,cu toate ca spunand asta poate sunt putin narcisista.Deci,si tu canti la vioara?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 10:59 am

"In sfarsit, o violonista!" Hana ii zambi cu caldura, dand din cap in semn de aprobare.
- Sunt placut impresionata de creatia ta! Si eu compun, dar mereu incerc sa creez ceva si mai complicat decat inainte, si am unele partituri pe care inca nu le pot canta. Chicoti, vesela. Se bucura ca a gasit pe cineva care ii impartasea pasiunea pentru vioara.
- Canti de multa vreme?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 1:05 pm

-Cred ca mama ar fi fost in stare sa ma invete sa cant de cum m`am nascut,dra inca nu ma puteam tine pe picioare.Deci,da,cant de mult.As putea asculta o creatie de a ta?
Kat era bucuroasa ca in sfarsit cineva ii aprecia munca.Tatal ei ar fi fost in stare sa ii arda vioara,iar tipa ce incerca sa tina loc de mama nici macar nu se grabea sa o asculte.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 1:15 pm

- Bineinteles! Cand trebuia sa cante, Hana era chiar mai entuziasmata decat atunci cand trebuia sa cante decat cand asculta. Se gandi ca pentru Kat ar fi cel mai bine sa cante cea mai gotica melodie pe care o compusese. Singura problema era ca avea un grad mare de dificultate, si nu-i iesea intodeauna... dar de data asta trebuia sa o faca!
- Melodia se numeste L'Irrebarable si este una dintre cele mai complicate pe care le-am compus. Este foarte rapida si foarte agresiva si suna de parca pica cerul peste tine, dar cred ca o sa iti placa! Hana inspira adanc si incepu sa cante, simtind deja o picatura de sudoare pe tampla.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 31, 2009 11:47 am

Cantecul o fascina pe Kat si o facea sa se simta exact ca ultima data cand fusese la opera.Isi dorea atat de tare sa isi aminteasca cum il chema pe violonist ,dar ca de obicei uitase ce era important.'Off!Minte scurta ce esti!'
Dupa ce cantecul se termina o aplauda pe Hana delicat si zambi cat de incurajator putea.
-Nu cred ca m`as putea descurca atat de bine.Nu sunt foarte talentata.Cant doar pentru ca vreau sa o fac.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 7:40 am

- Ba sunt sigura ca ai putea. Eu cant de la 4 ani, banuiesc ca tu nu chiar de atunci... e doar o chestiune de exercitiu! Hana ii zambi cald, amintindu-si bruc de ceva. Scrisese cateva note pe o hartie in gradina, si inca o avea in husa viorii. Avea des astfel de impulsuri de inspiratie si incepea sa asterne cantece haotic, dar niciodata nu le termina. Era unul din marile ei defecte. Dar pe acesta trebuia sa il termine, asa ca lua foaia si pixul si mai adauga cate ceva.
- Asa... cred ca asta vroiam sa imi iasa! Hana scrisese destul de putin, dar era multumita.
Il intinse lui Kat:
- Poti sa te uiti putin peste notele astea si sa imi spui parerea ta, te rog? Um... imi cer scuze, foaia e cam mototolita. Si cantecul cam scurt...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 8:42 am

-Da,nu cant de la patru ani,cant de la patru si circa doua saptamani,dar dupa ce a murit mama nu am mai cantat aproape trei ani.
Se apropie de fata incat sa vada amundoua foaia .Kat se uita putin,incercand sa`si imagineze cum ar suna,iar apoi ii spuse fetei.
-Da,cam scurt,ce`i drept.Ei bine ai putea adauga asta aici,sterge asta..
Blonda continua ceva timp insa cand realiza ca trebuie sa se opreasca era prea tarziu pentru ca deja scrisese alt cantec.
-Scuze..m`a luat valul.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 8:48 am

Hana o lasa pe Kat sa faca modificarile pe care le considera necesare, privind foarte concentrata ce iese. Intr-adevar, Kat se pricepea. Melodia era acum mult mai comoda, avand acelasi efect fara sa fie nevoie de agresivitatea si viteza specifice Hanei. De asemenea, suna si mai bine cu acele note neprelungite.
- Scuze..m`a luat valul.
Hana "se trezi" brusc la auzul vocii:
- Ce? Glumesti? Continua, e perfect! Daca pauza asta nu era acolo trebuia facut tot portativul de jos doar pentru a respecta agresivitatea melodiei si cred ca as fi tampit... si chestiile alea chiar erau cam tampite, mai bine ca ai pus asa! Dar totusi... Hana facu o mica schita deasupra, cu cateva note. Nu ar suna mai bine cu astea?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 9:14 am

-Mult mai bine.
Kat se simtea atat de bine in compania fetei firave,copilaroase.Nu mai vorbise de mult cu cineva despre vioara,cantece,mai exact de cand murise mama ei. Mai facu cateva modificari si apoi se opri parca contempland creatia.
-Incearc`o!Asta a sunat ca si cum ai proba o bluza,dar ma rog.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 11:58 am

Hana chicoti, ii zambi cald lui Kat si isi lua vioara. Se simtea ca si cum ar trebui sa interpreteze singura o melodie de-a lui Haydn pe o scena uriasa din Venetia. Dar categoric, melodia aceea la care au lucrat amandoua e mult, mult mai importanta. De cand murise mama ei nu mai cantase ceva cu atata inima, cu atata fericire. Cand o termina, duse vioara la piept si zise:
- E... perfecta! Aproape ca ii dadura lacrimile, dar nu o deranja. Kat... pot sa te imbratisez? Asa, sa sarbatorim viitorul imn al lumii! Incepu sa chicoteasca si spera sa nu o fi speriat pe Kat cu ideea aceea.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 12:17 pm

Am intrat timid in incapere. M-a invaluit melodia la vioara ce rasuna in incapere. Incepusem chiar sa fredonez cateva versuri. La final am zarit-o pe Hana cu vioara la piept. Nu am vrut sa intrerup asa ca am pasit usor spre un colt al incaperii in care imi puteam exersa coregrafia si cantecele.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 12:30 pm

Hana observa la un moment dat o fata noua. Exerseza niste pasi de dans si canta intr-un colt al salii. Cum, in acea tabara, iubea sa cunoasca oameni noi, se indrepta spre ea si o privi putin, de la cativa metri distanta. Nu era o impatimita a dansului, dar i se parea ca se misca foarte bine.
- Um... buna! Sunt Hana. Cred ca esti noua... bun venit!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 12:33 pm

- E... perfecta! Aproape ca ii dadura lacrimile, dar nu o deranja. Kat... pot sa te imbratisez? Asa, sa sarbatorim viitorul imn al lumii! Incepu sa chicoteasca si spera sa nu o fi speriat pe Kat cu ideea aceea.
Kat ramase putin pe ganduri:daca ar fi accepta`o si`ar fi arata adevarata fata,daca nu ,ei bine atunci ar fi cu adevarat o scorpie.Aleg varianta unu.'Nu mai statu pe ganduri si o imbratisa cald pe Hana.'Micuta a inceput sa`mi castige increderea.'

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Sept 01, 2009 12:35 pm

- Um... buna! Sunt Hana. Cred ca esti noua... bun venit!
Am auzit glasul fetei de mai devreme. Am intors privirea spre ea. Parea fragila, scumpa, precum o papusa de portelan.
- Salut.. Incantata.. Ma numesc.. Harume... Si mersi..

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin Sept 04, 2009 1:12 pm

Eram cam obosit dar nu voiam sa dorm aveam tot timpul din lume.. M-am hotarat sa merg la sala de muzica.. Poate ritmul muzicii coregrafia ma mai trezeau un pic. Am intrat in liniste nu voiam sa deranjez caci sitiam cat de nasol e cand cineva o face..

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin Sept 04, 2009 1:25 pm

Cand l-am vazut pe Jay intrand, m-am intors repede cu spatele. Am continuat dansul si cantecul pe care tot il repetam. La ce bun? -.- Nu sunt cantareatza. plus ca sunt tatuator si designer. De ce ma chinui sa cant si sa dansez cand astea vor ramane mereu dor niste hobbyuri?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Sept 06, 2009 1:14 pm

Ajunsesem intr-un coltisor de unde puteam observa tot ce misca.. Am observat pe cineva cunoscut.. Parul, corpul, am asteptat ceva timp in speranta ca se va intoarce.. Nu era excelenta dar nici varza la cantat si coregrafie..M-am asezat pe un scaun din apropiere asteptand miscarea urmatoare.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Sept 07, 2009 12:47 am

L-am vazut pe Jay cu coada ochiului cum s-a asezat pe un scaun. Nu era la mare distanta de mine... Dar ma inebunea gandul ca ma priveste. Am hotarat sa ma las purtata de dans si sa uit de prezenta lui acolo. Nu vroiam sa vorbesc cu el... Nu acum.. Nu ma simteam in stare...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Sept 07, 2009 7:44 am

Incepusem sa ma plictisesc.. ba chiar sa casc .. asteptasem cam multicel. M-am mai miscat intr-o parte apoi in alta.. In sfarsit se mai intoarse cat de cat.. si surpriza era Harume.. Am stat un pic pe ganduri.. si ce daca era Harume? Putea fi si presedintele tarii.. Am decis sa imi ad de treaba si am inceput si eu sa imi repet noile melodii..

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Sept 07, 2009 8:24 am

Am observat ca sa plictisit sa tot astepte sa ma intorc. Am profitat de situatie si tiptil am mers spre iesire. Nu stiu de ce, dar inca nu vroiam sa dau ochii cu el. Plus la ce bun? Ca sa ne certam iar? Plus ca acel inceput de partida a fost doar o joaca. Nu il placeam. Cum puteam sa-l plac?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum