Sala de muzica

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Re: Sala de muzica

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 2:04 pm

Pe parcursul melodiei, Hana simtea muzica din ce in ce mai profund, iar la finalul acesteia, i se paru ca arcusul luase foc. Imaginatia ei devea ciudat de sadica uneori. Se bucura, totusi, ca lui Kanon i-a placut melodia. Pentru un muzician, e ca si cum lumea e la picioarele tale cand muzica ta place lumii.
- Eu, talentata? Poate putin... chicoti, incercand sa imite scena de "modestie" din marea majoritate a filmelor. Piesa se numeste Danse Macabre. Am compus-o intr-o zi in care eram cam furioasa... primul fan al ei a fost pisica mea!
"Ce-mi veni sa zic de pisica mea?!" se gandi brusc, dar nu zabovi pe tema asta. Se gandi sa n-o dezvolte.
- Si... de cat timp canti la bass? Si cum ai invatat? Daca nu sunt indiscreta...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 2:11 pm

-Nu! nu esti indiscreta..pai..la bass cant de vreo 6 ani..insa intr-un timp renuntasem,si acum imi pare rau pale ..
-M-a invatat fratele meu mai mare,el avea o trupa.Exersau in fiecare sambata in garaj,imi placea sa ma uit la ei cum exerseaza.Fratele meu a fost un profesor foarte bun..si in acelasi timp foarte scump *laugh*..in fiecare luna ii dadeam baniii mei de buzunar numa ca sa ma invete sa cant,dar a meritat Very Happy
-tu canti de mult la vioara?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 2:20 pm

- Super! Um... eu cant de la 4 ani. Pianul, pe care l-am inceput la 3 ani, trebuia sa fie instrumentul meu principal. A fost si al mamei, ea m-a invatat si vioara si violoncelul... dar n-am reusit sa merg pana la capat. Totusi, sunt multumita cu vioara. Ma regasesc destul de usor in ea si imi place sa compun.
Hana se opri o clipa, ingandurata. Imaginea mamei ei o bantuia mereu.
- Cum e sa ai frati? il intreba brusc pe Kanon, privind in gol.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 2:30 pm

Kanon se amuza cand auzi intrebarea pusa de Hana..
-Poate fi chiar dureros uneori *laugh*..cel putin cand ai frati mai mari..ideea e ca ei au pe cine sa exerseze miscarile de wrestling,daca intelegi ce vreau sa spun. Insa..e si bine..imi amintesc cand..*kanon ofta..*..cand eram mai mic,cei de la scoala se luau de mine mai mereu...fratele meu mereu imi lua apararea si ii batea pe toti.Insa..cand am implinit eu 15 ani,el a fugit de acasa ; ))..si am intrat intr-o depresie temporara. Acum insa totul e bine..el este intr-o trupa,si-a implinit visul...
Deci...esti pentru prima data intr-o tabara de vara?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 2:38 pm

Hana zambi pe parcursul raspunsului lui, dar ofta usor cand o intreba de tabara.
- Da... tata a incercat sa ma trimita in fiecare an in cate o tabara, dar am refuzat. Iar el m-a lasat in pace. Dar anul asta n-am mai scapat. Hana chicoti putin, si zambi in sinea ei, gandindu-se la cat de frumos e in tabara. Anul asta m-a amenintat ca daca nu ma duc undeva, oriunde, ca sa ies din starea obisnuita de zombie, imi arunca pisica pe geam. Si eu tin mult de tot la pisicuta mea!
Facu ochii mari, imitandu-i pe cei de pisica. Rase usor dupa aceea, intorcandu-se spre Kanon:
- La tine e prima oara?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 2:46 pm

Kanon chicoti cand o vazu pe Hana imitand o pisica.
-Pai..da e prima oara.Pana acum am fost doar in tabere scurte,de o saptamana.La o tabara de asta nu as fi vrut sa vin..dar am fost nevoit..daca nu veneam trebuia sa-l ajut pe tatal meu toata vacanta *chicoti* . Apropo de animale..Si eu am o pisica,defapt motan *laugh* il cheama Felix. Sa o intrebi pe pisica ta daca ii vrea cumva numaru de telefon *laugh* poate o sa iasa amandoi la o farfurie cu lapte...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 2:55 pm

- Ar fi o idee destul de buna, doar ca ar fi doua probleme... prima e ca trebuie sa-mi insotesc oriunde merge ca sa o monitorizez. Habar n-ai ce de probleme poate provoca! Si a doua problema: pisica mea e un... pisoi! Il cheama Schummacher, dupa pilotul ala de Formula 1! Dar ar putea iesi la o bere! Hana chicoti, imaginandu-si doi motani cu doua halbe de bere cat ei de mari.
Se simtea, brusc, usor obosita. Se lasa pe spate, profitand cu nesimtire de spatarul nu prea rezistent al scaunului. Nu mai stia ce sa zica, desi ar fi vrut sa tina conversatia in picioare. Il privi doar. Ii placeau ochii lui. Ii amintea de Yume.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 3:13 pm

-Hopa..eh lasa ca nu-i rea nici ideea cu berea
Kanon radea incontinuu..`da..doi motani la o bere`
-Deja imi imaginez..ar trebui sa construim noi un bar special de pisici *chicoti*..Deci..ai vreun motiv anume pentru care i-ai pus numele pisicii Schummacher?..Nu e un nume des intalnit la pisici *laugh*

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 3:25 pm

- Pai... e o poveste destul de stupida! L-am primit cand aveam 14 ani si era un pui mic si dragut. Si l-am cam... imbratisat! Si l-am pupat, si m-am jucat cu el... si la un moment dat, a fugit din bratele mele! Dar cum a fugit... cred ca avea 400 la ora! S-a ristogolit de cateva ori... cam de-aici provine numele! Totusi, mi-e mila de saracul motan. Nimeni n-ar suporta tandretea asta! Hana incepu sa rada gandindu-se la pisica sa nazdravana. Pisoiul tau face asa ceva vreodata?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 3:36 pm

Kanon se amuza la auzul istorioarei spuse de Hana..Isi dadu seama din sclipirea ochilor ei ca tine enorm la motanasul ei.
-Pai..pisoiul meu nu prea mai face din astea..*laugh* E batran,pensionar de acu...Iar,cand era el mic nu prea am apucat sa ma joc cu el..Cand aveam vreo 13 ani l-am gasit pe strada si l-am luat acasa..-mama fiind alergica la pisici-..a trebuit sa-l tin in secret pentru o perioada,cand a aflat mama m-a dat afara cu tot cu motan *laugh*..asa ca a trebuit sa-l ingrijeasca un prieten,iar acum dupa mult timp s-a intors din nou la mine.Sunt cam penibil..adica,sa fim seriosi,carui baiat ii mai plac pisicile?*laugh*

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 3:44 pm

Hana chicoti,a mintindu-si de relatia de "Ma lasi in pace si te las si eu!" dintre tatal si motanul ei. Niciodata nu se inghitisera resiproc, nu ca tatalui ei iar fi pasat vreun pic. Era, totusi, amuzant de privit. Sesiza apoi ce spusese Kanon "adica,sa fim seriosi,carui baiat ii mai plac pisicile?":
- Eh... baietilor draguti le plac pisicile! Hana chicoti, dar se inrosi. Intonatia ei suna cam serios si se simtea ciudat. Spera ca [,] Kanon sa nu creada ca flirteaza cu el.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 3:49 pm

Kanon isi puse o privire sceptica pe fata si o intreba:
-Asta a fost un compliment?
Kanon observa ca Hana rosi asa ca nu mai facea presiuni asupra ei..se gandi ca mai bine ar schimba putin subiectul.
-Deci,Hana...iti place aici? Adica..cam ce parere ai despre tabara,sau despre persoanele care sunt pe aici?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 3:53 pm

Hana rasufla usurata la intrebarea comoda pe care i-o pusa Kanon. Un zambet larg ii lumina fata si ii raspunse cu o voce blanda:
- Sincer, tabara asta e unul dintre cele mai bune lucruri prin care am trecut! Niciodata nu am fost acceptata datorita stilului meu si cum sunt prea timida, n-am reusit sa ma integrez... nimeni nu a facut vreodata primul pas. Pana am ajuns aici! E ca un rai, plin de ingeri! As vrea sa raman aici, ma simt ca acasa, simt ca in sfarsit... Hana se opri din discursul ei. Aberez? il intreba pe Kanon, gandindu-se cat de stupid o fi sunat vocea ei.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 3:59 pm

Kanon o privea atent pe Hana..
-Nu..vorbeste,imi place sa te ascult.
Kanon se gandea acum cat de stupid a sunat asta..'god bai..nu poti sa vb si tu mai inteligent? 'imi place sa te ascult?' asta-i replica?desi..chiar imi place sa o ascult vorbind...a trecut prin lucruri grele,totusi,zambetul ei e sincer'

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 1:15 am

Amy isi dorea sa cunoasca noi oameni dar i se parea aiurea sa intre in vorba cu persoane ce probabil nu o agreeau asa ca se hotara sa isi mai exerseze cantatul asa ca se indrepta spre sala de muzica.
Deschise usor usa si intra.Acolo putu sa observeze mai multe dintre persoanele pe care le vazuse si mai devreme.Mai arunca cateva priviri prin jur si ii observa pe kanon si hanah si ii saluta scurt,deoarece nu voia sa ii deranjeze.
Spre marea ei bucurie intr-un colt se afla o harpa aurita.Isi dorise foarte mult sa invete sa cante la harpa asa ca mama ei ii platise lectiile de mica.
Isi trase un scaun in fata mirificului instrument iar degtele ei incepura sa dea viata corzilor amortite.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 3:33 am

Mai arunca cateva priviri prin jur si ii observa pe kanon si hana si ii saluta scurt,deoarece nu voia sa ii deranjeze.
Discutia lor fu intrerupta,iar amandoi o salutara incet pe Amy,schitand un semn cu mana.
-Hei Hana,uite,fata cea noua canta la harpa. spuse Kanon si,fara sa-si dea seama se indrepta cu pasi mici spre Amy.Ajungand la harpa,fata paru sa nu-l observe. 'Cu atat mai bine' gandi Kanon si afisa un zambet inocent. Baiatul isi trase un scaun cu spatar si se aseza invers pe el.
Muzice lui Amy parea sa il vrajeasca Inchise ochii,Amy acum, parea un inger.
Revenindu-si in fire,ii facu un semn cu mana Hanei sa se apropie si ea.

Ultima editare efectuata de catre ~kanon~ in Lun Aug 17, 2009 4:40 am, editata de 1 ori

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 4:03 am

Hana nu reactiona din prima cand Kanon ii facu semn sa se apropie, fiind prea concentrata pe melodia cantata de Amy. Isi amintea de mama ei cand vedea un instrument. Desi aceasta n-a cantat vreodata la harpa de fata cu Hana, a cantat la lira... si cele doua se aseamana. "Suna asa frumos... chiar se pricepe!" isi spuse Hana si trase un scaun mai aproape, ridicandu-l ca sa nu faca zgomot.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 4:32 am

Amy termina cantecu.Fu surprinsa sa vada ca avea 2 spectatori.
Kanon se ridica in picioare si aplauda usor,chicotind si privind-o pe Amy cum se inroseste.
-Esti asa de buna! La harpa ma refer *laugh*..Nu ma lua in seama. BRAVO! De cati ani canti la harpa?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 4:44 am

-Hey,merci.spuse Amy abea abtinandu-se sa nu rada. Pai de cand eram mica bunica ma ducea la opera si la concertele marilor muzicieni.Mereu m-a fascinat muzica dar si instrumentele pana cand am vazut pe cineva cantand la harpa si mi-am spus ca trebuie sa invat si eu sa cant,asa ca am batut-o pe mama la cap sa ma inscrie la lectii.Cred ca aveam 5 ani cand am inceput,spuse Amy amintindu-si prima ei lectie de harpa si pe profesorul ce parea atat de incantat ca un copil atat de mic este interesant de un astfel de instrument.
-Si...de cat timp stai acolo?intreba Amy chicotind.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 4:49 am

-Si...de cat timp stai acolo?intreba Amy chicotind.
Kanon facu un schimb de priviri cu Hana si raspunse chicotind:
-De la inceput.
O spuse cu un ton bland ca sa nu o faca pe Amy sa se simta prost. Kanon observa din nou multimea de instrumente din sala si o intreba pe Amy:
-Mai stii sa canti la vreun instrument?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 5:02 am

Amy privi si ea multimea de instrumente de toate felurile dupa care se intoarse catre Kanon si ii spuse:
-Pai am luat lectii de pian si de chitara.Pe cele de pian le-am terminat dar cele de chiatara am fost nevoita sa le abandonez pe aproape de sfarsit dar ma descurc destul de bine si acolo.
Iar tu?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 5:05 am

-Iar tu?
Kanon isi intoarse privirea spre bass..
-Eu cant in principal la bass,instrumentul asta m-a fascinat intotdeauna,la chitara ma descurc destul de bine si sunt incepator la pian. Cel mai mult mi-ar fi placut sa cant la tobe.
Kanon lasa capul in jos si privi spre partea dreapta *amintindu-si de trecut*
-Cand eram mic...tot timpul ii spuneam tatalui meu ca vreau sa cant la tobe,dar nu ma lua in serios...Dar oricum,nici nu am gasit profesor *si afisa un zambet fortat*

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 17, 2009 6:03 am

-Crede-ma...stiu ce simti.Mama nu m-a auzit niciodata cantand si nici nu m-a incurajat vreodata sa continui.Mereu imi spunea ca muzica este o pierdere timp si ca in viata nu ma va ajuta cu nimic si ca ar trebui sa imi gasesc o slujba utila societatii.De parca societatea m-ar putea ajuta cu ceva!

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 7:52 am

Se auzi usa,iar imediat sala se umplu de un miros puternic de fum de tigara.Toti cei prezenti se uitara la fata ce abia intrase,insa ea nici macar nu ii observa.Se apropie incet de o vioara ,ce parea atat de fragila in comparatie cu ciudata aceea imbracata intr`o rochie ca de mireasa si cu machiajul strident intinzanu`i`se pe fata alba.
Ridica usor instrumentul si incepu sa cante.Parea ca se scufunda intr`un univers al ei.Si chiar asa era.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 18, 2009 8:00 am

Hana simti mirosul de fum de tigara, dar ii era prea cunoscut ca sa ii mai dea atentie. Se intoarse doar ca sa vada daca venise cineva, si avu dreptate. O fata destul de simpatica, cu bucle lungi de un blond albicios se apropie de vioara sa, ignorand pe toata lumea. Hana se ridica si se aseza pe un alt scaun, mai aproape de noua sa colega, pentru a-i asculta melodia. Se intoarse, totusi, cu fata spre partea opusa fetei, ca sa nu para ca asculta intr-adevar. Nu parea iubitoare de public. Cand isi incheie melodia, Hana se apropie de ea.
- Frumos. Este o melodie de-a lui Bach? Am simtit niste influente gotice placute, dar ar fi putut fi mai agresive. Hana observa privirea plina de indiferenta a fetei. Deci nu-ti place vioara mea?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum