Sala de muzica

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Re: Sala de muzica

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 2:16 pm

Hana se duse la pian si apasa 2 clape, apoi 3, apoi inlantui notele una dupa alta. Se opri repede. Si eu am nevoie de exercitiu... dar asta facem pana la urma, nu? Haideti sa cantam, deabea astept sa vad ce iese! Imi aduc aminte si melodia... Fixa clapele cu privirea, incercand sa uneasca notele intre ele ca sa se potriveasca. Incepu usor sa cante, sperand ca si Yume si Avril vor face lafel.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 2:25 pm

Avril se decise: vroia sa iasa ceva frumos. Se urca pe scena, lua microfonul in mana si dezlantui notele. Totul iesea asa bine, iar ea incerca sa tina ritmul melodiei. Era o melodie lenta, care avea nevoie de concentrare maxima. Un pas gresit si totul se distrugea.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Aug 04, 2009 2:27 pm

Yume incepu sa cante alaturi de Hana si Avril. Brusc, isi aminti ca mai erau si alti oameni in sala, nu doar ei trei. Contina sa cante in timp ce se uita in jur,. Toata lumea se holba la ei, inclusiv Shiba. Se uita la el o vreme. Parea destul de incordat, apoi isi plimba din nou privirea prin sala. Nu mai era atent la cantec, iar din aceasta cauza baga acorduri gresite si alta bataie, iar melodia se strica. Se opri si se uita la Avril si Hana.
-Imi pare rau....

Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 10/09/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 2:29 pm

Din cauza greselii lui Yume, Avril lua melodia drept una vioaie si strica notele:
-Ce zi proasta, se intrista ea. Imi pare rau, atata lume e stanjenitoare, spuse ea ridicand privirea. Se uita la Hana care era concentrata pe melodie. Cand se opri, Avril se enerva ca nu iesise bine, dar nu arata asta

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 2:45 pm

Hana se opri si ea, accentuand notele grave. Batu vesela din palme.
- Mi-a placut! Melodia a luat o intorsatura vesela, si mi-a placut asta! Apoi le observa privirile dezamagite si zambetul ii pierii. "Deci nu era din melodie..." isi spuse.
Se ridica la pian si se apropie, in asa fel incat sa fie la distanta egala de cei doi. Se uita la amandoi cu o privire blanda:
- Stiti... mie mi-a placut cum a iesit! Si in plus... e doar un exercitiu! Ne vom descurca mai bine pe viitor... Le zambi si astepta sa i se raspunda.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Aug 04, 2009 3:02 pm

-Dar nu trebuia sa gresesc. Nu mai cant, le zise serios. Isi puse penelul intre corzile chitarei pentru a nu-l pierde. isi baga chitara in husa si se aseza pe scaun. Nu trebuia sa greseasca. E o melodie cat de cat uroasa. Din cauza greselii lui toata melodia s-a stricat. "Asa prost po fi!!" isi zise in gand si isi trase o palma peste frunte./

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 3:39 pm

Hana ofta si se aseza langa el.
- Yume... sa-ti povestesc ceva. Am avut odata un concert care era foarte important, la pian. Era... cum sa spun, acel moment in care viata decidea daca esti sau nu facut pentru pian. Nici nu mai stiu cati sute de profesionisti erau in sala, iar noi eram vreo 10 elevi care ne strofocam pentru un singur loc. Exersasem 7 luni inainte, lasand la o parte celelalte instrumente. Si in mijlocul concertului... mintea mi-a zburat. Nu mai stiu la ce, dar nici macar note nu am mai nimerit. Am pierdut tot atunci si am renuntat la pian. Cand m-am apucat iar, peste un an, nu-mi mai iesea nimic. Si nici celelalte instrumente nu le mai stapaneam. Ideea e sa nu renunti la muzica, caci renunta si ea la tine. Asta e doar un exercitiu... nu merita.
Hana ofta si il privi pe Yume. Fruntea lui se inrosi de la palma pe care si-a dat-o. Ii spuse pe un ton mai degraba trist decat suparat:
- Uite ce-ai facut! Ii mangaie usor fruntea si il saruta pe obraz. Deci... mai canti?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Aug 05, 2009 2:02 am

Avril se aseza in partea cealalta langa Yume.
-Si eu am avut o experienta asemanatoare. Cand cantam in corul bisericii, aveam vreo 12 ani. Si era o melodie despre nasterea lui Iisus, iar eu, in loc sa cand acea melodie am cantat alta, despre Invierea lui, rase ea. Preotul s-a cam suparat, iar lumea nu m-a mai vrut acolo. Dar am trecut si peste asta. Niciodata sa nu renunti!Niciodata!ASculta-ma, urmeaza-ti calea. Tu iti faci destinul, nimeni altcineva. Nu renunta la vise. I believe in dreeeaamms, i believe in dreeams, canta ea refrenul melodie "I believe in dreams" de la Flyleaf

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mier Aug 05, 2009 6:29 am

Yume se incrunta si se uita la Avril.
-I don't believe in dreams!! I don't believe in me and i hate my name, le zise rastit fetelor. Oricum fac chitara ca hobby. Asa ca....veti canta fara mine de acum inainte, continua serios. Isi incrucisa bratele la piept si privi fix in jos. Se gandi la ceea ce ii povestise Hana si Avril, dar el rennunta mereu. Era obisnuit cu asta.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Aug 05, 2009 6:35 am

-Ahh, copil mic si rasfatat!tipa Avril enervata. Cum pierdeti un joc parasiti batalia!Sa sti ca in viata lucrurile nu stau asa!Adica, uita-te la noi!Crezi ca Hana ar mai canta la pian daca atunci nu ar fi renuntat?Sau eu as mai canta daca atunci am renuntat?Normal, noi cantam!De ce nu poti sa faci la fel?Poti sa fii un mare chitarist!Dar asta, doar daca vrei...
Dupa cinci minute continua cu o fata trista:
-Imi pare rau...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mier Aug 05, 2009 6:40 am

-Nu intelegi nimic,nu?? Pe mine nu m-a sprijinit nimeni niciodata. La scoala mereu sunt luat in ras. Nu stii cum e. Mereu iti vine sa renunti cand nu ai pe nimeni langa tine. Si nu sunt rasfatat! Nu mai vorbi fara sa stii. Si daca renunt, ce? Who cares?? Oricum chitarist nu voi ajunge nicioadta, ii zise Yune iritat de-a dreptul.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Aug 05, 2009 6:52 am

-Esti luat in ras pentru ca nu sti sa te impui. Si nu am vrut sa te supar, doar ca uneori am scapari dintr-astea. Imi pare rau, spuse ea intristandu-se. Daca Yume ar fi fost un pic mai tupeist, totul ar fi fost mai bine. Nu intelegea de ce oamenii fac copii si ori uita de ei si nu le pasa, ori ii abandoneaza. Poate ca daca tatal sau ar fi tinut macar un pic la el, Yume ar fi avut mai multa incredere in sine.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Aug 05, 2009 7:20 am

Hana ii asculta crispata pe cei doi. Se hotara ca ar trebui, totusi, sa nu mai taca:
- Yume, noua ne pasa! Nu am mai fost de ani intregi asa fericita ca atunci cand te ascultam cantand! Daca nu vrei sa continui, nu vrei... nu te putem forta. Dar eu, si sunt sigura ca si Avril, credem in tine si am incercat doar sa te sprijinim! Hana nu stia sa se rasteasca... nu putea. Ii lua chitara lui Yume si incerca sa miste din corzi. Nu era nici ca vioara, nici ca violoncelul. I se parea de conceput sa canti la chitara. Dintre toate instrumentele, acesta i se parea imposibil.
- Te admir mult ca sti sa canti la instrumentul asta. Si pe tine, Avril! Pare atat de... imposibil. Poate odata si odata o sa te apuci iar de cantat. Merita! Se uita adanc in ochii lui Yume in timp ce spunea ultima propozitie.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Joi Aug 06, 2009 4:17 am

S-a uitat si e in ochii Hanei. Erau foarte frumosi. Isi lasa capul in jos si nu mai zise nimic o vreme. Se gandea ca poate au dreptatefetele, dar, poate vroiau sa fie politicoase. Obsevra ca Hana ii lua chitara si incerca sa cante.
-Mersi fetelor, le-a spus intr-un final. Dar nu e cine stie ce sa canti la chitara. Crede-ma! Si nu e imposibil....e usor, doar ca...bine..are si el defectele lui.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi Aug 06, 2009 6:26 am

Avril zambi si il imbratisa. O imbratisare calda, ca a unei surori mai mari. I se paru ca dura o eternitate cat il imbratisa pe Yume. Apoi se uita in ochii lui mari si caprui. Se inrosi si se desprinse din imbratisare:
-Ahh, imi cer scuze, nu stiu ce m-a apucat! i-a raspuns rusinata cu ochii atintiti in pamant

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Joi Aug 06, 2009 6:31 am

Yume era soct. De ce toata lumea il imbratisa asa brusc? Poate chiar urma sa aiba o vara pe cinste. Se uita la Avril si ii ridica capul. Ii zambi cald.
-Haide, nu-ti face griji. E in regula. Nu e nimic rau in a imbratisa oamenii.
Se apropie de ea si il imbratisa si el. Zambea. Parul lui Avril mirosea frumos, iar cateva fire de par il gadilau la nas.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi Aug 06, 2009 6:51 am

Avril ramase masca cand Yume o imbratisa. Ce vara urma. Ori urma sa fie o mare familie or dusmani. Dar prima varianta era mai credula.
-E cald, spuse ea dupa ce Yume se desprinse din imbratisare. Isi dadu jos tricoul si ramase intr-un maiou mai subtire, umpic decoltat

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Sam Aug 15, 2009 10:10 am

Hana zambea in timp ce ii privea pe cei doi. Ii placea sa vada oameni imbratisandu-se aproape lafel de mult cat ii placea si ei sa faca asta, si se hotara sa nu ii de-a pace lui Yume pana nu va canta din nou la chitara... daca nu il determinase deja sa uite de planul cu renuntarea.
- E cald...
Vocea lui Avril i-a intrerupt gandurile, dar i-a raspuns cu un "Ai dreptate!" destul de indraznet. Atunci observa ca sala avea 2 ture de geamuri, jos si sus... iar cele de sus erau inchise! Lasand cu grija chitara lui Yume, Hana se ridica, lua un scaun si il aseza in fata geamului, gandindu-se ca numai asa va putea ajunge la ele. Spera ca interiorul fustei ei sa nu fie "un punct de atractie turistica" si se urca pe scaun, tragand agresiv de manerul geamurilor. Intr-un final, se roti pe scaun in asa fel incat sa fie cu fata la Yume si la Avril:
- Stiti cum se deschid geamurile astea?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 10:40 am

Kanon de abea ajunse in tabara..nu vazuse pe nimeni pe afara 'deja..inceputu e promitator..vara plictisitoare se gandi el'

Deodata auzi muzica..cel mai rasunator se auzea chitara.Isi lasa bagajele la usa..isi lua numai bassul si inainta pe coridorul lung.Dupa circa 40 de secunde de mers vazu o usa pe care scria 'sala de muzica'..'de ce nu?' gandi el
Deschise brusc usa si primul lucru care ii atrase atentia fu 'fata imbracata in lolita..cocotata pe un scaun'..i se paru atat de pura..naturala..
dupa ce reusi sa-si ia ochii de la superba fata..observa multimea de oameni din sala
'-hei salut! spuse el.
Eu sunt Kanon..tocmai am ajuns pe aici si am auzit muzica..sper sa nu deranjez'

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 12:55 pm

- Hei salut! Eu sunt Kanon..tocmai am ajuns pe aici si am auzit muzica..sper sa nu deranjez'
Hana se intoarse brusc spre usa, ca si cum vocea ar fi speriat-o. Acelasi baiat simpatic pe care l-a vazut in bucatarie statea acum in pragul usii, dar gandul ii zbura repede imaginandu-si cat de stupid arata cocotata pe ditamai scaunul. S-a dat jos repede si, simtind nevoia sa nu fie vazuta, s-a ascuns pe jumatate in spatele primului lucru care l-a vazut: pianul. Nu vroia sa para nepoliticoasa, dar era mult prea rusinata ca sa spuna ceva. Lasandu-si chipul la vedere, i-a zambit cald, sperand ca el sa inteleaga ca nu deranja.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 1:06 pm

sper ca nu va suparati ca intreb..
-cine canta mai`nainte?
Am auzit tocmai de afara..o melodie super..si de asta am venit asa de repede aici.Dupa cum puteti observa eu cant la bass *scoase chitara bass din husa si se apuca sa cante un solo*..si totusi..la chitara bass..e mai bine daca esti acompaniat,deci..ati vrea sa incercati din nou,si cu mine?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 1:17 pm

Hana ignora orice intrebare din momentul in care ii auzi solo-ul. Nu era lafel de entuziasmata ca atunci cand auzea chitara, dar sunet al unui intrument ii trecea direct in inima. Uitand de timiditate, incepu sa bata din palme si topai pana la Kanon:
- Canti la bass? Super! Si eu cant... adica nu la bass, dar la vioara... si violoncel... si pian! Si... eu nu cant la chitara deci nu te pot acompania, cat despre intrumentele pe care le stiu... nu prea merg cu bassul... cred...
"Asa Hana... da-te mare, vorbeste ciudat, poarta-te ca un copil... daca il mai si imbratisezi o sa fuga de tine!" isi spuse ea, realizand (prea tarziu... ca de obicei) comportamentul pe care il avusese.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 1:26 pm

- Canti la bass? Super! Si eu cant... adica nu la bass, dar la vioara... si violoncel... si pian! Si... eu nu cant la chitara deci nu te pot acompania, cat despre intrumentele pe care le stiu... nu prea merg cu bassul... cred...
-Tare!..apropo..si eu ma mai chinui cu pianu din cand in cand. Si?.. ce mai astepti?..canta`mi ceva..te rog *puppy eyes*..uite,mi-ar placea sa te aud cantand la..uhm *gandeste ,gandeste* la VIOARA! asta desigur..daca nu te deranjeaza.
In timp ce astepta raspunsu Kanon incepu sa se uite peste tot...fu placut surprins sa vada atatea instrumente in sala...si wow..2 chitaristi `super` gandi el

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 1:41 pm

Cand Kanon o ruga sa cante, Hana zambi entuziasta si incepu sa-i spuna in gand "Vioara! Te rooog, vioara!!! YEEEE!!!". Nu mai astepta sa i se zica de doua ori. Lua vioara, o scoase din husa si se gandi cateva clipe. Nu stia ce sa cante... ceva romantic: nee. Ceva trist: nee. Ceva vesel: nu stia. Ceva gothic: o, yeah!.
- O sa-ti cant o melodie mai gothica, daca nu te superi! E am compus-o, se numeste Danse Macabre... are un ritm alert si foarte agresiv, deci sa nu te sperii!
Isi aseza vioara sub barbie, facu un gest teatral cu mana si, lipind arcusul de corzile dure, incepu sa cante melodia cu un ritm mediu, conform notelor de inceput.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 16, 2009 1:54 pm

Kanon o privea uluit.Melodia era intradevar superba.
Toti o priveau atenti..deodata kanon uita ca este intr-o sala de muzica...se gandea la propria viata,`savura` muzica.I se parea asa ciudat,cum o simpla melodie putea sa te faca sa te simti asa...
Defapt..observa pe parcurs..ca nu e o simpla melodie,desi nu avea versuri..exprima atat de multe chestii.
Muzica se opri.
Kanon se `trezi din nou la viata `
-Hana!!! e minunat...esti atat de talentata!..cum se numeste cantecul?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum