Sala de muzica

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Re: Sala de muzica

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 03, 2009 5:07 am

- Vreau, vreau! Ii spuse vesela, accentuand o inocenta copilaroasa in vocea ei. Brusc, realiza ceva:
- Yume... sti ce? Incepu sa chicoteasca vesela. Imi place sa te imbratisez. Esti ca un ursulet de plus! Nu stia ce-i venise sa zica asta, dar nici nu-i pasa. Spera doar ca aceasta remarca ciudata sa nu-l deranjeze. "E un baiat special... sper sa putem fi prieteni si dupa terminarea taberei!".

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Lun Aug 03, 2009 12:37 pm

Yume zambi larg, dar si rosi, cand auzi ce-i spuse Hana. Hana a fost prima fata cu care a reusit sa se inteleaga pana atunci.
-Multumesc... Yume cazut putin pe ganduri apoi o intreba. Hana, povesteste-mi ceva despre tine, ii zise pe un ton rugator si zambindu-i. Ii placea mult de Hana si vroia sa afle mai multe despre ea.

Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 10/09/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun Aug 03, 2009 12:46 pm

Hana zambi si isi infunda degetele prin par, gandindu-se ce iar putea spune. Ofta:
- Eu... nu prea vorbesc despre mine... dar, sa vedem: Probabil ai observat ca sunt cam... idiot si enervant de tandra si copilaroasa. Ei bine, cred ca totul se trage de la faptul ca mi-am pierdut mama, pe care o iubesc foarte mult. Iar tata nu mi-a spus niciodata ca e mandru de mine sau ca ma iubeste, si nu a venit a concertele mele. Toate instrumentele le-am invatat de la mama, iar dupa ce a murit, am continuat singura dupa notitele ei. Nu am avut prea multi prieteni... doar verii mei, cu care nu pot spune ca am purtat o prietenie adevarata... am devenit inchisa si rusinoasa... desenul si muzica mi-au devenit indispensabile. Sper ca, intr-o zi, sa pot sa compun... asa cum compunea mama pentru mine si... Hana incepu sa planga incet. Era prea greu sa mai continuie. "Trebuia sa spun altceva... dar tot ce sunt se leaga de mama..."

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Lun Aug 03, 2009 2:27 pm

Yume o asculta linistit. Povestea ei era foarte frumoasa si trista. Singurul lucru pe care il aveau in comun era faptul ca niciunul dintre tati nu le spuse vreodata copiilor lor ca ii iubeste. Yume se apropie de ea si o trase spre el. Ii puse capul pe umarul lui si o mangaie pe par intr/un mod linistitor.
-Gata, nu mai plange, ii zise incet.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 12:32 am

Hana nu mai spuse nimic. Rosi imediat la gestul lui Yume, dar si mai mult cand se gandi ca e ca un copil mic si prost. Sensibilitatea la plans era alt mare defect al ei. Il cuprinse pe Yume cu bratele si statu asa cateva secunde. "Oare si el are o poveste dintr-asta trista ca in filme?" se intreba brusc, dupa care i-a spus:
- Yume... spune-mi si tu ceva despre tine, te rog!
Isi sterse lacrimile si ii zambi.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Aug 04, 2009 4:24 am

-Sa vedem... Pot spune ca pana la 6 ani am dus o viata act se poate de normala. O mama iubitoare si un tata muncitor. Amadoi ma iubeau, dar, dintr-odata, in viata mamei a aparut un tip, un american, pe nume Phil de care s-a indragostit de la prima vedere. Ne-a ascuns mult timp chestia asta, dar eu eram prea mic ca sa-mi dau seama ce se intampla. Cand tata aa aflat a intrat in depresie si a icneput sa bea. Ma uraste foarte mult, dar nu stiu de ce. Nu prea se ocupa de mine. Chitara mi-am cumparat-o din alocatia mea stansa timp de un an, iar lectiile de chitara le-am invatat de pe internet. Din cauza comportamentului tatalui meu am devenit asa. Ma integrez destul de greu, la scoala colegii mai ma tachnineaza mereu si rad de mina. Ma simt ca un..nu stiu... copilul nimanui.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 6:40 am

Avril ii asculta trista. Isi coborase privirea de ceva timp. Cand isi ridica capul pe fata ei se intruchipa o privire trista, stearsa.
-Vietile voastre sunt foarte triste. Acum ceva timp, si viata mea era umbrita de tristete. Dar ma rog, nu se compara cu ce ati trait voi. Eu nu am cunoscut cum e sa-ti pierzi mama, ca tine Hana, sau cum e ca tatal tau sa te urasca, ca tine Yume.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Aug 04, 2009 7:25 am

-Soarta... N-ai ce-i face. Oricum est foarte norocoasa ca nu ai avut parte de asemenea probleme. Poate unii trec usor peste asta, dar mie mi se pare ceva...nu stiu... mi se pare foarte greu sa trec peste ce mi s-a intamplat, mai ales cand stau sub acelasi acoperis cu tatal meu care mereu bea si imi spune "Te urasc!" nu inteles de ce ma uraste, eu nu am facut nimic. Nu am fost vinovat cu nimic ca mama si.-a gasit alt sot, ii zise oftand. Nu mai avea chef sa vorbasca despre familia si trecutul sau.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 7:30 am

-Ahh...ce mi s-a intamplat mie e mult mai putin crud. Avril isi aminti acea zi in care totul a decurs ca si cum nimeni nu ar mai fi dorit-o in viata. O lacrima i se prelinse pe obraz. Si-o sterse repede si incerca sa se gandeasca la altceva. Dar ma rog, acum nu mai conteaza trecutul. Important e prezentul. Ceea ce se intampla acum, spuse ea. Atunci isi dadu seama ca era chiar langa Hana. Se uita la ea, in ochii ei mari.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 10:43 am

Hana tacu cateva clipe, meditand la ce au spus ei. Viata lui Yume i se parea mai trista decat a ei. Macar tatal ei nu ii spunea ca o uraste. Era curioasa si in privinta lui Avril, dar se gandi ca nu e, totusi, momentul sa mai aduca vorba de trecut. Atmosfera devenea trista si trebuia sa anime situatia. Se duse intre ei si ii lua de mana uitandu-se cu un zambet incurajator cand la unul, cand la altul.
- Avril, si eu, si Yume stim ca intr-o zi vei deveni celebra... vei avea muuulti fani si vei putea face ce iti place: sa canti! Sigur nu o sa mai suferi! Si Yume... considera ca de acum ai o sora care iti este alaturi! Spera ca Yume sa-si de-a seama ca prin "sora" se referea la ea.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Aug 04, 2009 12:09 pm

Yume dadu aprobator din cap. Era de acord cu Hana in privinta lui Avril. Avea o voce prea frumoasa pentru a nu se lansa in muzica. Isi intoarse privirea spre Hana si ii zise zambind.
-Multumesc Hana! Ma bucur ca ma pot baza pe tine.
Statu putin pe ganduri apoi le zise fetelor cu un ranjet mare pe buze.
-Vreti sa cantam toti? Cred ca va iesi ceva distractiv.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 12:19 pm

- Da, da, da, da, da, da, da, da!!! Desi... cred ca nici vioara, nici pianul, nici violoncelul nu o sa prea mearga. Sunt instrumente prea... clasice. Dar cine stie, poate o sa sune bine...
Hana topaia energic de pe un picior pe altul, incantata de idee. Vazuse un violoncel sau doua mai in spate, ascunde in spatele unui contrabas.
- La ce vreti sa cant? Vioara, violoncel... pianul nu cred ca mai vrea cineva sa il auda dupa interpretarea mea nereusita...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 12:28 pm

-Ce idee frumoasa!Hana, cred ca poti canta vioara, sau la violoncel. Adica la ce vrei tu, eu nu prea ma pricep la instrumente. Ahh, si eu ce melodie sa cant?spuse ea uitand de depresia prin care a trecut cu cateva luni in urma. Se entuziasma si zambea fericita. Ii placea cand era inconjurata de prieteni. Totusi, cum putea sa fie fericita cand simtea sentimente si pentru Hana si pentru Yume?Se simtea injosita, ca o carpa jegoasa, pe care nimeni nu s-ar sterge.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 1:17 pm

Era ceva in privirea lui Avril, ceva ce Hana nu putea identifica. Ii puse o mana pe umar ca incurajare. Ii placea mult de Avril, i se parea o persoana deosebita prin simplitatea ei.
- Hmm... nu stiu ce ai putea canta... ceva... sentimental? Se uita curioasa la ea si la Yume, asteptand un raspuns. Ma gandeam ca asta ar putea armoniza sunetele in cel mai placut mod! Adauga, asteptand un raspuns.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 1:25 pm

-Hmm, sa ma gandesc ce melodie as putea canta. Alone, nu e prea trist. Ah da, Innocence, cantecul meu de suflet. Pe asta il voi canta!spuse ea hotarata si zambi. Innocence ii placea cel mai mult. Nu se considera prea inocenta, dar stia ca a fost canda, cand era mica: pura si inocenta.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 1:40 pm

- Perfect! Suna foarte... inocent! Ii spuse Hana zambind, dar convingandu-se pe ea insasi ca din creativitatea pe care o avea in acel moment nu va iesi nici o partitura, iar vioara se va razbuna profund. Eu am sa incerc totusi sa cand la pian... s-ar potrivi cel mai bine! "Sau nu... ba da, de data asta voi reusi!" Isi spuse, strangand pumnii.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 1:41 pm

-Nu te-am auzit cantand. Aveam treaba,nah...dar oricum sigur canti frumos, spuse ea. Dintre toate instrumentele la pian stiu cel mai bine sa cant. Mdah, pentru o rockeritza nu prea merge, dar ete na, am si eu partea mea sensibila!spuse ea revoltata.Si eu sunt om, nu?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 1:46 pm

- Da! ii raspunse chicotind. Am cantat mai devreme... credeam ca toata sala mi-a auzit interpretarea nereusita. M-am uimit pe mine insumi cat de prost pot canta dupa 13 ani de pian! Sper ca nu au sesizat si alti cunoscatori... Hana se inrosi. Tu la cate instrumente canti? o intreba brusc pe Avril.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 1:49 pm

-Eu?Huh, doar la pian si chitara. Chitara o face de la 14 ani, de cand mi-am dat seama ca mi se potriveste stilul rock-punk. Iar pianul de la 5 ani. Hehe, nu am renuntat la el. Cand sunt trista cand la pian. Si mi-ar plecea sa mai cant la tobe. Dar asta mai tarziu, acum am dat de naiba. M-au trimis ai mei la facultatea de Drept, spuse ea dandu-si ochii peste cap. Tu?

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Aug 04, 2009 1:55 pm

Yume se uita cand la Avril cand la Hana.
-Hai hai..mai lasati scaoal si facultatile. Suntem in tabara, le zise iritat. Erau intr=o tabara de vara. Ce sa caute scoala in disctuii?? Deci, continua el, incepem??? Eu voi canta dupa Avril. NU cunosc melodia, dar voi icnerca sa-mmi dau seama de acorduri pe parcusrs. Nu stiu cum, dar voi incerca. Gata?

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 1:58 pm

- Vioara, pian si violoncel. Pian si violoncel de la 3 ani, iar vioara de la 4. Mama mea ma invatat sa cani la ele. Mereu am vrut sa cant si la chitara. Iubesc intrumentul asta! Spuse si se uita la chitara lui Yume, desi ii era mai draga pentru ca il vazuse pe el cantand la ea. Dar nu prea am avut ocazia sa incerc. Cred ca m-as descurca si cu un contrabas... cred! Am noroc ca sunt la facultatea de muzica, desi am vrut la arte multiple! Pe langa muzica, imi place sa desenez! Tu mai ai vreo alta pasiune? Hana se prinse puternic in discutie, desi dorea sa inceapa sa cante.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 2:00 pm

-Pai, si mie imi place sa desenez. Dar desenele mele au tema mai...emo.Uneori sunt o emoista incurabila, spuse ea ironic.Eu sunt gata!Si ai ascultat melodia. Mai sti mai devreme cand am cantat?era a doua melodie, cea dupa Girlfriend: This innocence is brilliance, incerca ea sa il ajute. Acum sti?spuse ea zambind. Se uita la Hana. Nu stia de ce, dar aceasta fata i se parea asa dulce, inocenta. Cantecul i se potrivea de minune

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Aug 04, 2009 2:07 pm

Yume cazu pe gadnrui. Dupa titlu nu o stia.
-Aia e? Dupa titlu nu o stiu,. Ia, canta putin din ea pentru a-mi aminti linia melodica. Te rooog.
Astepta ca Avrilsa inceapa cantecul pentru a-si aminti linia melodica si ritmul. Isi pregati mainile, isi pocni degetele, isi lua penelul dintre corzile chitarei si astepta.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mar Aug 04, 2009 2:11 pm

-Bine ok...Avril se pregati si incepu:This innocence is brilliant/I hope that you will stay/Thismoment is perfect/Please don`t go away/I need you now/And I`ll hold on to it/Don`t you let it pass you by... si continua refrenul pana il termina. Ahh, nu am cantat prea bine. Am nevoie de pregatire

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Yumehito la data de Mar Aug 04, 2009 2:16 pm

Yume memora in cap versurile.
-Asa e? o intreba apoi incepu sa cante.
Isi misca incet degetele pe corzi pentru ca era o melodie lenta. Avea multe acorduri cu barare care i se paraeu foarte greu de tinu. Desi canta la chitara de 4 ani tot il durea mana cand le tinea. Inchise strand ochii pentru a mai "diminua" durerea. Nu vroia sa renunte din atata lucru.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: